Jak sprawnie wdrażać nowoczesne rozwiązania w elektroterapii?

Zaburzenia rytmu serca stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w kardiologii. Jednocześnie postęp w dziedzinie elektroterapii jest na tyle znaczący, że nowe rozwiązania pozwalają na wymierną pomoc coraz liczniejszej grupie pacjentów.

Jakie to rozwiązania i czy mamy szansę na sprawne wdrażanie światowych nowości do polskiej praktyki klinicznej? Podyskutują o tym uczestnicy konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”, która odbędzie się w dniach 18-20 października 2019 roku w Wiśle.

Nowości w elektroterapii
Elektroterapia i elektrofizjologia serca to dziedzina rozwijająca się w imponującym tempie. Światowe nowości z tego obszaru kardiologii w krótkim czasie obecne są także w Polsce, gdzie polscy eksperci wdrażają je i na bieżąco oceniają ich efektywność.

– Jako klinicyści na co dzień leczący pacjentów z zaburzeniami rytmu serca nie mamy wątpliwości, że w obszarze arytmii potrzeba nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na efektywną terapię i poprawę jakości życia coraz liczniejszej grupy chorych. Środowisko kardiologów elektrofizjologów, między innymi w ramach działalności naukowej Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego we współpracy z wybitnymi ekspertami, systematycznie przygotowuje i publikuje dokumenty mające wskazać na możliwości wdrażania nowoczesnych rozwiązań z obszaru elektroterapii do praktyki klinicznej, co ważne – z uwzględnieniem specyfiki warunków polskich. W trakcie tegorocznej edycji Konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” skoncentrujemy się właśnie na nowoczesnych rozwiązaniach w tej dziedzinie, sposobach weryfikacji ich efektywności i szansach oraz wyzwaniach w zakresie ich wdrażania – tak, by sprawdzone w oparciu o Evidence Based Medicine technologie możliwie najszybciej służyły pacjentom – mówi prof. Zbigniew Kalarus, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

Prof. Zbigniew Kalarus

Prof. Zbigniew Kalarus

Przykładem nowości, o których będą dyskutować eksperci, jest między innymi podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD), po raz pierwszy zastosowany w Polsce w 2014 roku, zaledwie dwa lata od momentu certyfikacji tego produktu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych, który trafił do wykazu świadczeń gwarantowanych w styczniu 2019 roku.

Przykładem innego nowoczesnego rozwiązania w obszarze elektroterapii jest kamizelka defibrylująca. W Polsce technologia była dostępna w ramach międzynarodowego programu badawczego. Dziś trwają prace nad jej pilotażową dostępnością dla szerszej grupy pacjentów.

I nie tylko…
Ważnym tematem Konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko” będą schorzenia nazywane kardiologicznymi epidemiami XXI wieku: migotanie przedsionków i udar mózgu, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, kardiologiczne powikłania cukrzycy – zespoły schorzeń często współistniejące.

– Pacjenci kardiologiczni oczekują skutecznego, a jednocześnie jak najmniej inwazyjnego leczenia, poprawiającego nie tylko stan zdrowia, ale także jakość życia. Jak weryfikować efektywność nowych technologii i jak udostępniać rozwiązania przynoszące największą korzyść kliniczną bez zbędnej zwłoki? Czy wyzwaniem są kwestie regulacyjne, administracyjne? Jakie narzędzia warto zastosować, by wdrożenia odbywały się możliwie sprawnie? Wybitni eksperci z dziedziny elektrofizjologii i elektroterapii podyskutują o tym wraz z przedstawicielami agend rządowych w ramach sesji pn. „Czy mamy szansę na wprowadzenie nowych technologii elektroterapii (i nie tylko) w Polsce?”. Spodziewamy się, że wnioski z tej dyskusji będą istotne dla wszystkich dziedzin medycyny – mówi prof. Zbigniew Kalarus.

Więcej informacji o konferencji „Co nowego w elektroterapii? I nie tylko”:
http://nowosciwelektroterapii.pl/konferencja2019
pr
Data publikacji: 10.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również