Jubileusz w Republice

Jubileusz w Republice

Dobrym obyczajem wielu placówek pomocy społecznej jest organizowanie imprez w rodzaju „drzwi otwartych", festynów, zabaw, adresowanych do szeroko pojętego środowiska. Chorzowski Dom Pomocy Społecznej „Republika" był chyba jednym z prekursorów, bo we wrześniu był gospodarzem jubileuszowego,

już XX Pikniku z Republiką

Najważniejszy cel – integracja osób z niepełnosprawnością intelektualną z otwartym środowiskiem, z pewnością został – jak co roku – osiągnięty. Po raz kolejny do Republiki w Chorzowie przy ul. Michałkowickiej 4 przybyło prawie 600 gości. Poza rodzinami mieszkańców zaproszeni byli lokatorzy wszystkich czterech chorzowskich domów pomocy społecznej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego, podopieczni mieszkania chronionego z Katowic, członkowie Stowarzyszenia Chorzowska Lauba, mieszkańcy dzielnicy Maciejkowice i grupy mieszkańców z zaprzyjaźnionych placówek z miast ościennych: Siemianowic Śl., Bytomia, Zabrza, Pilchowic, Sośnicowic, Świętochłowic, Piekar Śląskich i Orzesza.

W tym aspekcie szczególnie ważna jest obecność na imprezie młodzieży z chorzowskich szkół publicznych, która nie tylko pomaga wolontaryjnie, ale też bawi się razem z mieszkańcami, w sposób naturalny akceptując osoby z niepełnosprawnością.

W tym roku dzień był deszczowy, ale okazało się, że doskonałej zabawie w plenerze niekoniecznie musi towarzyszyć słońce. Najważniejsze są dobre chęci i uśmiech.
Impreza w Republice od lat sprawia wiele radości mieszkańcom Chorzowa i stanowi doskonałą okazję do przełamywania drzemiących w społeczeństwie uprzedzeń.

Występy i inne atrakcje

Jak zwykle były też: koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Państwowych Szkół Budownictwa z Bytomia, zespołu Szlagier Maszyna i oczekiwanej, prawdziwej gwiazdy – zespołu Whiskey River. Ten ostatni dał koncert w Republice nie po raz pierwszy, co świadczy o wielkim sercu muzyków (od kilku lat współpracują ze śląskim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a jedną z płyt nagrali z grupą Tolerancja działającą przy WTZ w Świętochłowicach – przyp. red.)

W republikańskim ogrodzie były rozstawione dmuchane zjeżdżalnie, w Fotobudce można było sobie zrobić „artystyczne” zdjęcie, chodzili szczudlarze, którzy uczyli chętnych tej niełatwej sztuki, malowano twarze, zachęcano do konkursów zręcznościowych, a chorzowska konna policja jak co roku pokazała, co też „policjanci na czterech kopytach” potrafią – niestraszny im ogień ani huk. Na czas konnych pokazów uczestnicy zawsze rzucają inne zajęcia i gromadzą się wkoło miejsca, na którym się odbywają.

W przerwach zapraszano do loterii fantowej zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Nie ma głupich”. Dochód przeznaczony jest na jesienną wycieczkę mieszkańców Republiki. Na odrębnym stoisku można było kupić artystyczne prace instruktorów terapii zajęciowej i ich podopiecznych, za pozyskane pieniądze kupują materiały do dalszej działalności pracowni.

Goście
Zaproszenie na piknik przyjęło wielu znamienitych gości, wśród nich poseł na Sejm RP Maria Nowak, w imieniu europosła Marka Plury – jego asystentka, zastępca prezydenta miasta Wiesław Ciężkowski, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Krzysztof Hornik, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Bożena Antończyk, naczelnicy wydziałów chorzowskiego magistratu – polityki społecznej, kultury i sportu, edukacji, spraw obywatelskich,.

Wszyscy uczestnicy Pikniku byli częstowani gorącą kartoflanką, kiełbaskami z rożna, tradycyjnym śląskim „chlebem z tustym”, wspaniałym ciastem własnego wypieku. To było możliwe dzięki darczyńcom sponsorującym republikańskie przedsięwzięcie. Przy kawie goście mogli w trakcie luźnych rozmów i dyskusji zapoznać się ze sprawami jakimi żyją mieszkańcy oraz pracownicy.

Piknik z Republiką w założeniu organizatorów ma spełniać cele integracyjne, i z pewnością takie realizuje, ale przyczynia się też do minimalizowania marginalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, zmiany ich pejoratywnego wizerunku oraz osiągnięcia jak najwyższego stopnia integracji mieszkańców ze środowiskiem lokalnym.

DPS „Republika” w Chorzowie został przed kilku laty nagrodzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za ciekawe i nowatorskie rozwiązania oraz podnoszenie jakości usług w placówce. Doceniono również prowadzenie procesu usamodzielniania i reintegracji mieszkańców w dwóch filiach, poza siedzibą główną, w 15. mieszkaniach rotacyjnych oraz organizowanie integracyjnej, wielkoformatowej imprezy artystycznej pn. „Piknik z Republiką”.

Zobacz galerię…

Tekst i foto: Ilona Raczyńska

Data publikacji: 15.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również