Kampania społeczna „Zmieniamy Przyzwyczajenia” w sierpniu poświęcona chorobom reumatycznym

W ramach kampanii społecznej „Zmieniamy Przyzwyczajenia” mobilny punkt diagnostyczny do końca września odwiedzi 23 miasta w Polsce. Sierpień poświęcony jest chorobom reumatycznym.

– Choroby stawów oraz kręgosłupa pojawiają się coraz częściej wśród naszych rodaków. Ma to duży związek z nieodpowiednim odżywianiem, coraz częściej pojawiającą się nadwagą oraz mało aktywnym trybem życia. Popularyzowanie wiedzy na temat badań profilaktycznych, ale również samych chorób reumatycznych, powinno być priorytetem – twierdzi w informacji przekazanej PAP prof. Piotr Wiland, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zentiva-Zmieniamy Przyzwyczajenia”.

Specjalista zaleca, żeby zwracać uwagę nawet na najmniejsze dolegliwości związane ze stawami obwodowymi, szczególnie jeśli pojawiają się w nich obrzęki. – Nieleczone choroby reumatyczne są przyczyną częstego wykluczenia społecznego oraz życia w bólu – ostrzega prof. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego i USK we Wrocławiu.

Według badania „Stan Zdrowia Polaków”, przeprowadzonego w ramach kampanii na reprezentatywnej grupie Polaków, aż 75,9 proc. ankietowanych odczuwało w ostatnim czasie bóle stawów i kręgosłupa. Kampania ma się zatem przyczynić do zmiany nawyków Polaków i zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych, które w czasie pandemii zostały szczególnie zaniedbane.

W ramach akcji do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony jest edukacji w czterech obszarach profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane były bezpłatne badania z zakresu kardiologii, lipiec był miesiącem urologii oraz ginekologii, sierpień poświęcony jest reumatologii, z kolei wrzesień dotyczyć będzie choroby Alzheimera.

Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z danym lekarzem specjalistą. 4 sierpnia przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie można wykonać w mobilnym punkcie diagnostycznym bezpłatne badania EKG, zmierzyć saturację, skontrolować ciśnienia tętnicze krwi oraz sprawdzić zagrożenie chorobami reumatologicznymi. Mobilny punkt będzie czynny w godzinach 8:00-16:00.

Mapę dokładnych terminów i przystanków mobilnego punktu diagnostycznego w kolejnych miastach można śledzić na stronie www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

Data publikacji: 30.07.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również