Kąpiele w wannie dobrze wpływają na serce

Regularne kąpiele w wannie pomagają obniżyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca i udaru – twierdzą japońscy naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego w Osace. Ich badania publikuje pismo „Heart”.

Wniosek ten płynie z analizy danych (DOI: 10.1136/heartjnl-2019-315752) ponad 30 tys. Japończyków w wieku od 45 do 59 lat. Na początku badań w 1990 roku uczestnicy wypełnili szczegółowe kwestionariusze dotyczące nawyków związanych m.in. z myciem, aktywnością fizyczną, odżywianiem, spożywaniem alkoholu czy snem. Odnotowano także ich BMI, historię chorób oraz przyjmowane leki.

Obserwacje trwały przez kolejne 19 lat. W tym czasie w badanej grupie doszło do 275 zawałów i 1769 udarów, a w przypadku 53 osób do nagłej śmierci sercowej.

Po wzięciu pod uwagę innych czynników ryzyka, naukowcy ustalili, że codzienna gorąca kąpiel w wannie miała związek ze zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia o 28 proc. oraz zmniejszeniem ryzyka udaru o 26 proc. (w porównaniu z osobami, które brały kąpiel w wannie 1-2 razy w tygodniu lub korzystały zawsze z prysznica).

Ciepła kąpiel poprawia jakość snu i wpływa na lepszą ocenę własnego zdrowia, nie wiadomo jednak dlaczego ma związek z mniejszym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Autorzy podejrzewają, że wysoka temperatura działa na organizm podobnie jak ćwiczenia.

– Nasze badania wskazują, że częste kąpiele zmniejszają także ryzyko nadciśnienia, co może mieć znaczenie w przypadku zaobserwowanej zależności – piszą.

Jednocześnie badacze ostrzegają, że zbyt wysoka temperatura wody może stanowić zagrożenie dla osób starszych. W Japonii stosunkowo często dochodzi bowiem do nagłej śmierci sercowej związanej z przegrzaniem podczas zbyt gorących kąpieli.(PAP)

koc/ agt/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 25.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również