Kolejna odsłona oddziaływania internetu

O wielu pozytywnych, jak i negatywnych skutkach korzystania z internetu wiemy aż nadto dobrze . Ale nigdy za dużo mówienia o bezpośrednich zagrożeniach dla harmonijnego rozwoju człowieka.

Coraz częściej słyszymy o wpływie internetu na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Zbyt częste przesiadywanie w sieci zaczyna zastępować relacje interpersonalne, kontakty międzyludzkie, prawdziwe emocje, np. realne przyjaźnie. Bliskość z drugim człowiekiem w dobie „pisma obrazkowego” , krótkich wiadomości jest coraz bardziej płytka, naskórkowa, wręcz anachroniczna.

Internet ustanawia nowe reguły zachowań i interakcji społecznych, może wpływać na modyfikacje procesów uwagi, pamięci. Natłok jednocześnie pojawiających się informacji, faktów oraz to, w jaki sposób użytkownicy internetu. wartościują pozyskaną wiedzę z pewnością wytworzył całkiem nowe sposoby na przechowywanie danych w pamięci. Utrzymywanie stałej podzielności uwagi w konsekwencji na pewno zmniejszy ich zdolność do dłuższej koncentracji na jednym zadaniu.

To są z pewnością minusy internetu. Badania na temat jego oddziaływania na funkcjonowanie człowieka są prowadzone na osobach dorosłych, dlatego jeszcze nie wiemy, jak korzystanie z sieci wpływa na funkcjonowanie i rozwój dzieci.

Na wszelki wypadek naukowcy z wielu międzynarodowych ośrodków badawczych Uniwersytetów w Sydney (Australia), Harvarda (USA), w Oxfordzie (W. Brytania) radzą, by małe dzieci od 2 do 5 lat tylko godzinę dziennie spędzały przed ekranem, a dzieci starsze nie korzystały z urządzeń elektronicznych kosztem sportu czy zabaw z rówieśnikami.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com
Data publikacji: 10.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również