Kolor oczu może określać podatność na choroby

Kolor oczu może określać podatność na choroby

Osoby o niebieskich lub szarych oczach są bardziej zagrożone bielactwem i czerniakiem - ustalili naukowcy. Zależność między kolorem oczu, a podatnością na określone choroby nie jest jednak oczywista.

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek, wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, zwraca uwagę, że w literaturze można spotkać próby określenia, jakie choroby nam grożą w przyszłości w zależności od koloru oczu. – Jednak dane są dość rozbieżne i niezbyt precyzyjne. To nie kolor oczu zabezpiecza nas przed zachorowaniem na określoną chorobę. Możemy mówić co najwyżej o mniejszym ryzyku – dodaje.
Jak przypomniała, kolor oczu jest jednym z wytworzonych w procesie ewolucji elementów przystosowania się człowieka do warunków środowiska. W rejonach kuli ziemskiej o dużym nasłonecznieniu ludzie mają ciemne tęczówki, jasne natomiast tam, gdzie jest mało słońca.
Stwierdzono, iż osoby o jasnych oczach, które przeniosły się z Europy do Ameryki Południowej częściej chorowały na nowotwory skóry. Z kolei osoby o ciemnych tęczówkach mieszkające w Skandynawii częściej zapadały na gruźlicę, infekcje, zaburzenia immunologiczne i miały większą skłonność do depresji.
Naukowcy ustalili też m.in., iż osoby o oczach brązowych są mniej narażone na zachorowanie na czerniaka, który jest najgroźniejszym nowotworem skóry, dającym bardzo szybko przerzuty do innych narządów. Z kolei u osób z niebieskimi oczami częściej obserwowano występowanie bielactwa nabytego, zależnego od rozpadu komórek barwnikowych.
– Jednak przykład z literatury pokazuje, że dane te nie są precyzyjne. Przebadano bowiem 3 tysiące osób z bielactwem i aż 43 proc. miało brązowe tęczówki, a błękitne zaledwie 27 proc. – poinformowała prof. Mrukwa-Kominek.

Naukowcy zbierają dowody na to, że większość chorób skóry ma podłoże genetyczne. – Między innymi udało się zlokalizować 13 genów, których posiadanie zwiększa ryzyko bielactwa. W trakcie tych badań okazało się, że większość z tych osób miała niebieskie i szare tęczówki. Stwierdzono u nich również częściej występującego czerniaka. Te zależności są więc bardzo złożone – dodała profesor. (PAP)

Data publikacji: 12.05.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również