Kolorowa rentgenodiagnostyka może ułatwić wykrywanie mikropęknięć kości

Niewidoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim mikropęknięcia dobrze widać na zdjęciach wykonanych nową metodą, wykorzystującą kolor - informuje pismo „Advanced Functional Materials”.

Złamaniu kości towarzyszy zazwyczaj silny i dokuczliwy ból, dlatego trudno go nie zauważyć. Natomiast mikropęknięcia, choć znacząco osłabiają układ kostny i mogą doprowadzić do poważnego złamania, mogą umknąć uwadze zarówno pacjenta, jak i lekarza. Dzięki ich wykryciu można by ograniczyć aktywność fizyczną i zapobiec dalszym uszkodzeniom. To szczególnie ważne w przypadku sportowców oraz osób starszych.

Naukowcy z University of Maryland, Baltimore County (UMBC) oraz University of Baltimore (UMB) testują kolorową tomografię komputerową (color CT), nową metodę obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. Dzięki niej możliwe jest uwidocznienie mikrozłamań, które nie były widoczne przy wykorzystaniu wcześniej stosowanych metod.

Od czasu odkrycia promieni rentgenowskich w roku 1895 podstawy obrazowania w promieniach X znacząco się nie zmieniły. Już Wilhelm Röntgen uzyskał na zdjęciach zarysy przedmiotów mało przezroczystych dla tego promieniowania. Tam gdzie chodzi o tkanki miękkie, używa się nieprzenikliwych substancji kontrastujących – na przykład barytu czy organicznych związków jodu.

Zespół prof. Dipanjana Pana z UMB opracował zawierające pierwiastek hafn nanocząsteczki, które specyficznie osadzają się w miejscach gdzie występują mikropęknięcia. Z kolei nowa technika rentgenowska nowozelandzkiej firmy MARS pozwala uwidocznić cząsteczki z hafnem jako kolorowe, co daje wyraźny obraz mikropęknięć.

Jak wykazał zespół Pana, hafn jest stabilny i zostaje bezpiecznie wydalony przez organizm, co pozwala stosować go w przypadku istot żywych. Na razie nie prowadzono badań z udziałem ludzi, ale może do tego dojść już w roku 2020.

Autorzy badań sugerują, że ta metoda może być stosowana do wykrywania znacznie poważniejszych problemów – na przykład zastąpić niekiedy ryzykowny test wysiłkowy w diagnostyce kardiologicznej.(PAP)

Paweł Wernicki, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również