Kopacz: pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ

Kopacz: pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy NFZ

Tzw. pakiet onkologiczny może zostać sfinansowany z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedziała w czwartek, 13 listopada premier Ewa Kopacz.

Zmiany zwiększające rolę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej we wstępnym diagnozowaniu nowotworów mają wejść w życie od 2015 r.

– Jeśli dzisiaj taka potrzeba jest i to jest określone jako priorytet, to ja wierzę w to – oczywiście o tym będzie decydował minister zdrowia i prezes NFZ – ale wierzę w to, że pieniądze z tej rezerwy będą przeznaczone na realizację pakietu onkologicznego – powiedziała premier w radiu TOK FM.
Kopacz podkreśliła, że są to wystarczające środki. – To nie jest tak, że my nagle musimy znaleźć jakieś szczególne pieniądze, które musimy do tych szpitali przesłać, musimy dołożyć do tych pieniędzy, które są w ramach kontraktów po to, żeby skrócić kolejki i na dołożenie tych pieniędzy będą pieniądze z rezerwy NFZ – uznała.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Trzy ustawy tworzące tzw. pakiet kolejkowy i onkologiczny zostały uchwalone w lipcu, a 12 sierpnia podpisał je prezydent. Resort zdrowia część rozwiązań zaplanował jednak nie w ustawach, mają się one znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia, a także w zarządzeniach prezesa NFZ. To w rozporządzeniu ma znaleźć się np. maksymalny termin na wykonanie diagnostyki onkologicznej od momentu zgłoszenia się pacjenta w celu wykonania takiej diagnostyki do postawienia rozpoznania. Docelowo będzie to siedem tygodni – od 2017 r., a przejściowo dziewięć tygodni – w 2015 r. i osiem tygodni – w 2016 r. (PAP)

mce/ mhr/ je/

Data publikacji: 13.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również