Kraków: łatwiejsze leczenie mukowiscydozy w Szpitalu św. Ludwika

Kraków: łatwiejsze leczenie mukowiscydozy w Szpitalu św. Ludwika

Leczenie pacjentów chorych na mukowiscydozę będzie łatwiejsze w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie. W poniedziałek placówka otrzymała od Fundacji Matio specjalny system do drenażu układu oddechowego The Vest. To pierwszy taki aparat w Małopolsce.

Dzięki niemu chore na mukowiscydozę dzieci będą mogły w łatwiejszy sposób pozbyć się wydzieliny płucnej. System składa się z nadmuchiwanej kamizelki połączonej przewodami powietrznymi z generatorem impulsów powietrza. Generator nadmuchuje i wypuszcza powietrze z kamizelki, uciskając i rozluźniając klatkę piersiową pacjenta nawet 20 razy na sekundę. Proces ten zwiększa przepływ powietrza w drogach oddechowych, wywołując „mikro kaszel”, który wypiera gęsty śluz z dróg oddechowych. – To bardzo użyteczny sprzęt szczególnie w zaostrzeniu mukowiscydozy, czyli w czasie hospitalizacji, kiedy fizjoterapia musi nabrać intensywności – powiedziała dziennikarzom pulmonolog Zuzanna Kurtyka.

Koszt sprzętu to ok. 40,5 tys. zł. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji Matio, bo staraliśmy się o zakup sprzętu w innych miejscach. Teraz będzie on ogromną pomocą dla naszych pacjentów. Walczymy o każdy rok ich życia i o komfort ich życia – podkreśliła pulmonolog.

Jak poinformował Szpital św. Ludwika, dotychczas jedynie sześć szpitali i hospicjów w Polsce (Gdańsk, Konin, Koszalin, Poznań, Pustków na Podkarpaciu, Warszawa) dysponuje takimi aparatami pomimo, że jest on stosowany w wielu placówkach na świecie już od lat 90. XX w. System do drenażu układu oddechowego pomaga nie tylko pacjentom z mukowiscydozą, ale i m.in. astmą i rozedmą płuc.

Szpital św. Ludwika w Krakowie leczy dzieci chore na mukowiscydozę z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tutejsza Poradnia leczenia mukowiscydozy odnotowuje ok. 150 hospitalizacji rocznie, w chwili obecnej opiekuje się 54 pacjentami.

Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Atakuje najmocniej układ oddechowy i pokarmowy. W płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Rehabilitacja oddechowa jest niezbędna w leczeniu choroby. – Układ oddechowy jest najbardziej wrażliwym i niszczonym przez postępującą chorobę. Z powodu jego niewydolności chorzy umierają – powiedziała Kurtyka.
Atakując układ pokarmowy mukowiscydoza wywołuje też zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych, co powoduje niewłaściwe przyswajanie pokarmów. Prowadzi to do spadku wagi i niedożywienia.
Dzięki rozwojowi medycyny chorzy osiągają coraz dłuższy wiek życia – dziś ok. 40 lat.

Zgodnie w danymi Fundacji Matio, pomagającej chorym na mukowiscydozę i ich rodzinom, każdego tygodnia w Polsce rodzi się 2 – 3 chorych na tę przypadłość dzieci. Jest wiele rodzin, które mają więcej niż jedno dziecko chore na mukowiscydozę. (PAP)

bko/ pz/

Data publikacji: 20.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również