Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację pulmonologiczną

Małopolskie jednostki chcą rozwijać rehabilitację pulmonologiczną

Zwiększenie roli rehabilitacji pulmonologicznej to jeden z najważniejszych celów listu intencyjnego, podpisanego 27 stycznia w Krakowie przez placówki leczące choroby płuc: szpital w Jaroszowcu, szpital rehabilitacyjny w Zakopanem i Kopalnia Soli Wieliczka.

Pierwszym efektem współpracy tych trzech jednostek była zorganizowana 27 stycznia w Krakowie konferencja poświęcona rehabilitacji pulmonologicznej w kontekście krakowskiego smogu.
W jej trakcie prof. Lucyna Mastalerz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc, podkreśliła powołując się na specjalistyczne opracowania, że rehabilitacja pulmonologiczna jest z jedną z najbardziej opłacalnych strategii leczenia przewlekłej obstrukcyjnej choroby płuc (POChP). – Na rehabilitacji oszczędzamy pieniądze w taki sposób, że dzięki niej mamy mniejszą ilość zaostrzeń choroby u pacjentów – mówiła.

Według niej również w leczeniu astmy rehabilitacja przynosi korzyści. – Ćwiczenia fizyczne, trening oddechowy prowadzony przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, mają jednoznacznie pozytywny wpływ na zdrowie – zaznaczyła konsultant.
U pacjentów z POChP rehabilitacja jest skuteczna w każdym stadium choroby, a najlepsze efekty przynosi u pacjentów w stanie średnim i ciężkim.

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. Zgodnie z danymi WHO z 2016 r. zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za 7 mln zgonów na świecie – To problem porównywalny z wpływem palenia papierosów – powiedziała profesor.
Oceniła również, że rehabilitacja pulmonologiczna w placówkach, które podpisały list intencyjny, jest na bardzo wysokim poziomie i nie odbiega od standardów światowych. Unikatowe zaś w skali światowej uzdrowisko, pomagające cierpiącym na choroby układu oddechowego, jest w Kopalni Soli Wieliczka, gdzie panuje specyficzny, zdrowy mikroklimat.

– Chodzi o to, byśmy tę rehabilitację utrzymali na wysokim poziomie i wciąż rozwijali – zaznaczyła konsultant.

Biorący udział w konferencji eksperci zgodnie podkreślili, że kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa o istnieniu realnych narzędzi do walki ze skutkami, jakie wywołuje zanieczyszczone powietrze w organizmie. Śledzenie warunków pogodowych, niewychodzenie z domu, unikanie ruchliwych ulic, odpowiednia dieta, noszenie maseczek – to doraźne metody. Gdy jednak groźne substancje wnikną już do układu oddechowego, powodując jego choroby, skutecznym sposobem leczenia jest rehabilitacja oddechowa.

W podpisanym liście intencyjnym strony oświadczyły, że będą dążyć m.in. do opracowania i realizacji programów profilaktycznych – szczególnie profilaktyki schorzeń układu oddechowego; dążyć do współpracy z płatnikiem publicznym; skuteczniej informować pacjentów o możliwości uczestnictwa w projektach badawczo-naukowych. Sygnatariusze zamierzają także promować swe osiągnięcia za granicą. (PAP)

bko/ wkt/

Data publikacji: 28.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również