Mięśnie można wzmocnić siłą umysłu

Mięśnie można wzmocnić siłą umysłu

Za pomocą obrazowania mentalnego można zachować siłę nieużywanych mięśni – informuje „Journal of Neurophysiology".

Naukowcy z Uniwersytetu Ohio (USA) udowodnili, że technika zwana obrazowaniem mentalnym (ang. mental imagery), polegająca na wyobrażaniu sobie ruchu mięśni, skutecznie zapobiega ich osłabieniu, które może wystąpić na skutek długotrwałego unieruchomienia. Rezultaty badania mają ogromne znaczenie dla rozwoju rehabilitacji pacjentów po udarach mózgu i innych osób, które ze względu na zły stan zdrowia nie są w stanie wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych.

W ramach badania zakładano ochotnikom gips, który unieruchamiał ich rękę w okolicy nadgarstka na 4 tygodnie. Część uczestników przez ten okres 5 razy w tygodniu brała udział w seansach obrazowania mentalnego, w czasie których była proszona o wyobrażanie sobie napinania mięśni otaczających nadgarstek i prób zginania ręki. Aktywność mięśni mierzono w trakcie każdego treningu za pomocą elektromiogramu. Przed rozpoczęciem badania, tuż po jego zakończeniu oraz tydzień później sprawdzano również ogólną siłę zginaczy nadgarstka u wszystkich badanych.
Stwierdzono, że obrazowanie mentalne skutecznie spowalnia, a nawet zapobiega osłabieniu nieużywanych mięśni.

– Wyniki naszego badania sugerują, że ćwiczenia z wykorzystaniem obrazowania mogą stanowić wartościowe narzędzie służące zapobieganiu lub spowalnianiu osłabienia mięśni w momencie, gdy problemy zdrowotne ograniczają lub uniemożliwiają poruszanie się – mówi prof. Brian Clark, jeden z badaczy.

Technika obrazowania mentalnego jest już teraz często wykorzystywana przez profesjonalnych sportowców w celu poprawy osiąganych wyników. Jednak to pierwsze badanie, które pokazuje, że obrazowanie mentalne może być skuteczne także w przypadku osób, które przez długi czas nie mogą używać swoich mięśni. (PAP)

ooo/ krf

Data publikacji: 28.11.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również