MZ: w Polsce możliwa jest terapia z wykorzystaniem leczniczej marihuany

MZ: w Polsce możliwa jest terapia z wykorzystaniem leczniczej marihuany

W Polsce możliwy jest dostęp do terapii z wykorzystaniem leków na bazie ziela konopi - zapewnia resort zdrowia w odpowiedzi na poselskie projekty ustaw, których celem jest umożliwienie leczenia z wykorzystaniem medycznej marihuany.

W Sejmie są trzy projekty dotyczące stosowania leczniczej marihuany. Dwa z nich – posła Patryka Jakiego (ZP) oraz SLD dotyczą leczenia olejem konopnym (RSO). Trzeci, zgłoszony przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką (niezrz.), zakłada m.in. że przestępstwem przestałyby być uprawa i zbiór, w celu leczniczym i na własny użytek, konopi innych niż włókniste – zgodnie z udokumentowanym zaleceniem lekarza, w ilości nieprzekraczającej zapotrzebowania na maksymalnie 90 dni stosowania.

W odpowiedzi na te projekty resort zdrowia na swojej stronie opublikował informację, w której zapewnia, że „aktualnie w Polsce możliwy jest dostęp do terapii z wykorzystaniem produktów leczniczych na bazie ziela konopi”.
MZ dodaje, że „podstawą bezpiecznego stosowania” tych produktów jest dopuszczenie ich do obrotu lub sprowadzenie dla pacjenta w ramach tzw. importu docelowego. W Polsce dostępny jest jeden lek zawierający substancje czynne zawarte w zielu konopi innych niż włókniste. Jest to Sativex, który jest stosowany w terapii stwardnienia rozsianego. Lek ten jest wydawany na receptę i nie jest refundowany.

Leki na bazie ziela konopi indyjskich, które nie są dostępne w Polsce, ale zostały zarejestrowane, mogą być sprowadzone z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego. Lek można sprowadzić, gdy jest niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, a zasadność takiego zapotrzebowania potwierdza konsultant krajowy lub wojewódzki. Minister zdrowia sprawdza natomiast, „czy nie występują okoliczności uniemożliwiające sprowadzenie leku z zagranicy”.
Ministerstwo zapewniło, że „nie została wydana żadna decyzja, która zakazywałaby konsultantom krajowym i wojewódzkim potwierdzania zapotrzebowań na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych na bazie ziela konopi innych niż włókniste”.

Resort przypomina, że ze względu na bezpieczeństwo pacjentów leki o niepotwierdzonej skuteczności powinny być stosowane jako eksperymenty medyczne. Eksperymentalna terapia może być przeprowadzana wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii niezależnej komisji bioetycznej.

MZ dodaje, że wyjaśnienia wymaga też kwestia dotycząca stosowania oleju RSO. Zgodnie z aktualną wiedzą, substancjami czynnymi mającymi właściwości lecznicze zawartymi w konopiach innych niż włókniste są przede wszystkim dwa kannabinoidy – tetrahydrokannabinol (THC) oraz kannabidiol (CBD). Olejem jest ciekły ekstrakt z materiału roślinnego lub żywicy konopi innych niż włókniste otrzymany za pomocą rozpuszczalników organicznych. Najsilniejsze ekstrakty osiągają nawet 70-90 proc. THC, jednak najczęściej zawartość THC wynosi ok. 25 proc. Przykładem jest właśnie olej RSO, który jest zagęszczonym ekstraktem o niezwykle wysokiej zawartości THC.
MZ podkreśla, że żaden kraj nie dopuścił oleju RSO do stosowania w lecznictwie.

Natomiast olej konopny (charakteryzujący się niską zawartością THC) to olej otrzymywany przez tłoczenie świeżych nasion ziela konopi siewnych, który zawiera głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe i znalazł zastosowanie przede wszystkim w dermatologii i kosmetologii

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że preparaty zawierające substancje objęte ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza i jedynie w postaci aptecznej.
MZ podkreśla, że pacjenci zmagający się z bólem powinni mieć dostęp do „najlepszych i najbardziej efektywnych metod zmniejszania cierpienia”, a każdy lekarz ma obowiązek ukończenia kursu w zakresie skutecznych metod leczenia bólu.

„Bardzo istotnym jest, aby pacjenci mieli zapewniony dostęp do wszelkich produktów leczniczych wpływających korzystnie na kontrolę ich choroby, jednak produkty te powinny mieć potwierdzoną skuteczność, a pacjent powinien mieć zagwarantowane bezpieczeństwo związane z dawkowaniem oraz ilością substancji konsumowanej” – dodaje resort. (PAP)

ozk/ akw

Data publikacji: 18.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również