MZ zaprezentowało szczegóły programu „Profilaktyka 40 plus”

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało w piątek szczegóły programu „Profilaktyka 40 plus”. W jego ramach lekarze mają oceniać czynniki ryzyka zachorowania na najbardziej rozpowszechnione choroby, zlecając osobom powyżej 40 lat określone badania.

Badania profilaktyczne dla osób powyżej 40 lat były jedną z obietnic złożonych przez premiera Mateusza Morawieckiego po wygranych wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. Rozwiązania takie miały pojawić się w pierwszych stu dniach rządu.

Program badań profilaktycznych skierowany jest do Polaków w wieku od 40 do 65 lat. Skorzystają z nich wszystkie osoby, zarówno pracujące, jak i te, które prowadzą działalność gospodarczą lub są bez pracy, ale mają ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawowy pakiet badań obejmie: morfologię, stężenie cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI), badanie pacjenta przez lekarza i ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.

Jeśli w wyniku tych badań stwierdzone zostaną czynniki ryzyka lub będą one niepokojące, lekarz zleci bardziej szczegółowe badania.

Pakiet pogłębiony, zależnie od zidentyfikowanego ryzyka, obejmie m.in. kontrolne badania biochemiczne krwi, sprawdzenie poziomu glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c lub doustny test obciążenia glukozą, badanie EKG, USG jamy brzusznej, test na obecność krwi utajonej w kale i konsultację lekarza specjalisty, np. onkologa, kardiologa i diabetologa.

Ministerstwo Zdrowia podnosi, że pacjenci skorzystają także z badań przesiewowych realizowanych w ramach ogólnopolskich programów zdrowotnych, regionalnych programów zdrowotnych i Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN), w szczególności z: mammografii, cytologii, kolonoskopii, niskodawkowej tomografii komputerowej czy badań dermoskopowych.

– Do tej pory nigdy nie było w Polsce badań profilaktycznych przeprowadzanych na taką skalę. Wprowadzając pakiet badań 40 plus, chcemy na wczesnym etapie wykryć choroby cywilizacyjne – zdiagnozować je, gdy nie dają jeszcze żadnych niepokojących objawów– podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Program sfinansuje w całości Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacowane koszty to ok. 1,8 mld w ciągu pięciu lat, przy czym koszty zależą od liczby osób, u których wystąpią wskazania do pakietu rozszerzonego.

Resort zdrowia zapowiada, że program ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Wyjaśnia, że wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia procesu legislacyjnego i wprowadzeniem zmian organizacyjnych przez podmioty, które będą go realizowały. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. pixabay.com
Data publikacji: 28.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również