Niedzielski o Dziecięcym Szpitalu w Białymstoku: jedyny ośrodek zapewniający kompleksową opiekę pediatryczną

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski po podpisaniu 25 czerwca umowy na rozbudowę tej placówki.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej, podczas dzisiejszego spotkania przekazany został symboliczny czek, mówiący o kwocie inwestycji, jaka zostanie wykonana w ośrodku w Białymstoku.

– Te pieniądze – 36 mln zł – zostaną przekazane na remont i renowację szpitala klinicznego dziecięcego. I to jest bardzo ważne zagadnienie, ponieważ ten szpital jest w zasadzie jedynym dużym ośrodkiem, zapewniającym kompleksową opiekę pediatryczną. I bardzo ważne jest, żeby ten stan infrastruktury był tutaj w odpowiedni sposób zapewniony – podkreślił.

Niedzielski zaznaczył, że „patrząc na inwestycje dokonywane w ostatnich latach (…) szpital uniwersytecki stał się dominującym podmiotem w regionie”. – Trzeba się cieszyć, że ośrodek akademicki tak kompleksowo i w tak profesjonalny sposób zapewnia opiekę nie tylko lokalnie w Białymstoku, ale dla mieszkańców całego regionu – podkreślił.

Zdaniem ministra zdrowia „Uniwersytet Medyczny w Białymstoku stał się jednostką, która jest symbolem innowacyjności w medycynie”. – To tutaj mieliśmy pionierską pracę wykonaną, która dotyczyła sekwencjonowania genomu – przypomniał.

Wyjaśnił, że chodzi o badanie tego, z jaką mutacją wirusa Sars-CoV-2 mamy do czynienia. – Dzięki specjalistom z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mogliśmy też bardzo szybko od strony publicznej pomóc sanepidowi prowadzić badania (…). Historia, która jest wokół uruchomienia badań w sanepidzie jest taka, że sprzęt z uniwersytetu razem ze specjalistami pojechał do sanepidu i było wykonane zarówno szkolenie, instalacja tego sprzętu.

Według Niedzielskiego to „dzięki wysiłkowi i innowacyjności uniwersytetu bardzo szybko mogliśmy od strony publicznej stworzyć zaplecze, które pozwala na sekwencjonowanie genomu”.(PAP)

Iwona Żurek, Izabela Próchnicka, fot. unsplash.com

Data publikacji: 25.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również