Nowa metoda leczenia demencji

Nowa metoda leczenia demencji

Dzięki pobudzaniu powstawania nowych komórek mózgowych za pomocą głębokiej stymulacji mózgu można by poprawić pamięć osób z demencją – informuje pismo eLife.

Dotychczas głęboką stymulację mózgu wykorzystywano z dobrymi wynikami w leczeniu takich zaburzeń neurologicznych jak drżenie czy dystonia (występowanie ruchów mimowolnych, powodujących skręcanie i wyginanie różnych części ciała) oraz w depresji. Dr Lee Wei Lim oraz prof. Ajai z Nanyang Technological University w Singapurze wykazali, że głęboka stymulacja przedniej części mózgu (kora przedczołowa) może pobudzić powstawanie nowych komórek w części mózgu zwanej hipokampem, co ogranicza szkodliwe efekty demencji i poprawia pamięć – zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą.

Gdy terapię zastosowano u szczurów w średnim wieku, u zwierząt wzrosła zdolność do uczenia się i zapamiętywania. Obecność elektrod w mózgu nie zaszkodziła zwierzętom – ich czas życia był typowy (22 miesiące).

Jeśli podobne wyniki uda się uzyskać w przypadku ludzi, może to pomóc opracowaniu nowych metod leczenia choroby Alzheimera, a nawet Parkinsona. (PAP)

pmw/ mki/

Data publikacji: 08.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również