Nowa metoda ratowania wzroku cukrzykom również w Polsce

Nowa metoda ratowania wzroku cukrzykom również w Polsce

U 40 proc. pacjentów chorujących na cukrzycę występuje cukrzycowy obrzęk plamki (DME – diabetic macular edema), które powoduje trwałe uszkodzenie wzroku, m.in. zanika możliwość czytania i pisania.

Wcześniej leczono ją laserem, obecnie powszechnie stosuje się zastrzyki do środka gałki ocznej. Niestety należy je wykonywać co miesiąc i są bardzo drogie. Przez ostanie kilka lat stosowano witrektomię, która polega na usunięciu ciała szklistego ze środka oka oraz błony granicznej wewnętrznej, która jest integralną częścią siatkówki. Daje to zdecydowaną poprawę wzroku, ale dopiero w ciągu kilku miesięcy.

Najnowsza metoda, którą do tej pory zastosowano w 24 przypadkach w Japonii i 7 w Polsce polega ona na zastosowaniu witrektomii i dodatkowo, co jest nowością dającą świetne efekty, pod plamkę żółtą wstrzykuje się zwykłą sól fizjologiczną. Następuje wypłukanie szkodliwych produktów metabolizmu, co skutkuje trwałym przywróceniem wzroku. Po takim zabiegu pacjenci zaczynają lepiej widzieć już po tygodniu od zabiegu.

W Polsce pierwsi pacjenci byli operowani w grudniu ub r. w oddziale okulistycznym szpitala im, Jonschera w Łodzi. Zabieg ten jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale ważne jest by umożliwił on wykonywanie większej ich liczby.

Pacjenci chorujący na cukrzycę muszą co najmniej raz w roku zgłaszać się na badania okulistyczne, a także, oprócz stężenia glukozy w we krwi, kontrolować poziom cholesterolu i innych lipidów, aby nie dopuści do istotnych zmian narządu wzroku.

kat

Data publikacji: 16.06.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również