Nowe opcje terapeutyczne dla cierpiących na raka piersi

Od września refundacją zostaną objęte innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. W 2014 r. dostępne była dwa leki, obecnie wraz z odpowiednikami będzie ich 11. Zwiększy się nie tylko szansa na zwalczanie choroby ale także poprawi komfort pacjentek.

Jak ocenił 26 sierpnia minister zdrowia Łukasz Szumowski kobiety w Polsce będą miały szansę na takie leczenie, jakie oferują sąsiednie zachodnie kraje.

Oprócz farmakoterapii od 1 października zaczną działać tzw. unity narządowe wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu.

W przypadku kompleksowego leczenia raka piersi będą działać Breast Cancer Unit (BCU). Główne założenia BCU to: wysoka jakość udzielanych świadczeń, ciągłość opieki nad pacjentkami, bliski dostęp do świadczeń w zakresie chemioterapii, radioterapii, rehabilitacji, zapewnienie monitorowania stanu pacjenta.

Kolejną metodą w walce z nowotworem piersi jest profilaktyczna mastektomia u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania. Jest to świadczenie gwarantowane. W Polsce zrobiono już ponad 50 takich operacji.

Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 (lub rzadziej BRCA2), który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Znalezienie mutacji nie oznacza, że dana kobieta na pewno zachoruje na nowotwór – ryzyko dla każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.

kat, fot. pixabay.com
Data publikacji: 27.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również