Nowy szpital wojewódzki rozpoczął przyjmowanie pacjentów

Nowy szpital wojewódzki rozpoczął przyjmowanie pacjentów

W ostatni dzień sierpnia rozpoczął medyczną działalność nowy szpital wojewódzki, który powstał w zachodniej części Wrocławia. Samorząd województwa wydał 385 mln zł na placówkę, która ma przyjmować rocznie 30 tys. pacjentów.
Dyrektor szpitala Marek Nikiel ocenił, że jest to obecnie najnowocześniejsza placówka szpitalna w kraju.

„Mamy certyfikaty krajowe i zagraniczne. Zupełnie nowy sprzęt i dodatkowe wyposażenie. Część diagnostyki zlecaliśmy poprzednio na zewnątrz, teraz będziemy mogli ją robić we własnym zakresie” – dodał dyrektor.

Zaznaczył, że kontrakt z NFZ szpitala – który poprzednio był zlokalizowany w dwóch rejonach miasta w osobnych XIX wiecznych budynkach – wynosi 120 mln zł.

„W nowej placówce mamy nowe oddziały, jak np. rehabilitację czy diagnostykę urazową oraz będziemy też wykonywać świadczenia ambulatoryjne. Dlatego będziemy się starać o powiększenie kontraktu” – mówił lekarz.

Jak podkreślił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szpital to największa inwestycja samorządu wykonana z własnego budżetu – kosztowała 385 mln zł. Na budowę wydano 240 mln zł, a 130 mln zł przeznaczono na wyposażenie placówki.

„Uruchomienie szpitala ma duże znaczenie też dla pacjentów spoza Wrocławia, ponieważ będą mieli lepszą opiekę. Niedawno zamknięto szpital powiatowy w Środzie Śląskiej, a z okolic tego powiatu do nowego szpitala jest niedaleko” – przekonywał marszałek.

Szpital ma 16 oddziałów i 550 łóżek dla pacjentów. Sale są dwuosobowe z telewizorem i siecią Wi-Fi. Każdy oddział ma kuchnię dla pacjentów oraz tzw. salę dzienną. Obiekt zajmuje powierzchnię 5 hektarów, znajduje się w nim 2500 pomieszczeń. Rocznie ma przyjmować ok. 30 tys. pacjentów. Przewidywana liczba zabiegów to 12 tys., a porad ambulatoryjnych – 60 tys.

Oprócz wyposażenia w nowoczesny sprzęt w placówce przewidziano również nowatorskie rozwiązania architektoniczne i medyczne w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego.

To tzw. gorąca platforma, na którą składa się SOR, dział diagnostyki obrazowej, blok operacyjny z 10 salami oraz oddziały anestezjologii i intensywnej terapii.

Platforma ma własny ciąg komunikacyjny razem z lądowiskiem helikopterów i podjazdem dla karetek. Dzięki temu pacjenci SOR będą szybciej diagnozowani i operowani.

Do nowej placówki przeniesiony został Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej. Obiekty po dawnym szpitalu zostaną sprzedane.(PAP)

ros/ mhr/
Data publikacji: 31.08.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również