Od 1 marca nielimitowane wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa

Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii – podało 10 lutego w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia poinformował, że planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent.

Wybór dziedzin, w których od 1 marca br. zostaną zniesione limity nie jest przypadkowy – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. – Właśnie w tych czterech rodzajach poradni w Polsce są największe kolejki – powiedział. – W sumie czeka w nich ok. 700 tysięcy pacjentów. Zapisanie się na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty jest kluczowe dla przygotowania planu leczenia, które może później być kontynuowane u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – dodał.

By zachęcić lekarzy do przyjmowania większej liczby pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia już płaci o ok. 50 proc. więcej, gdy są przyjmowani u specjalisty po raz pierwszy. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w drugiej połowie 2019 roku.

W 2019 roku został wprowadzony system zachęt dla lekarzy rodzinnych, którzy otrzymają wyższą stawkę za leczenie pacjentów m.in. z niedoczynnością tarczycy. – Teraz przyszedł czas na kolejny krok w stronę lepszej koordynacji pomiędzy opieką specjalistyczną a podstawową opieką zdrowotną – powiedział wiceminister. – Nasze prognozy wskazują, że dzięki nowemu systemowi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty istotnie się skróci – pierwsze efekty pojawią się jeszcze w tym półroczu – dodał.

NFZ zapowiada również zwiększenie wyceny wszystkich świadczeń specjalistycznych. Dzięki planowanym zmianom wartość porady wzrośnie o 28 proc.

– Sygnały o konieczności podniesienia wycen dochodzą praktycznie ze strony wszystkich podmiotów prowadzących poradnie specjalistyczne – powiedział wiceminister Cieszyński. – To realizacja naszej strategii, która przewiduje zwiększenie roli świadczeń udzielanych w ramach opieki ambulatoryjnej – dodał.

NFZ szacuje, że zniesienie limitów oraz podniesienie wycen dla wybranych czterech rodzajów porad w 2020 roku będzie kosztować ok. 300 mln zł.

– Idziemy sprawdzoną ścieżką znoszenia limitów, którą zapoczątkowaliśmy w zeszłym roku dla rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, operacji zaćmy i endoprotezoplastyki – powiedział Adam Niedzielski, prezes NFZ.

Dzięki temu w ciągu roku, od listopada 2018 do listopada 2019 r., liczba badań rezonansu magnetycznego wzrosła o 30 proc. Po zniesieniu limitów, średni czas oczekiwania spadł o 35-36 proc. w zależności od trybu przyjęcia pacjenta. Po zniesieniu limitów zmniejszyły się również znacząco kolejki do operacji zaćmy, gdzie średni czas oczekiwania spadł o 25-34 proc. W przypadkach pilnych liczba pacjentów spadła o 52 proc. – poinformowano w komunikacie. (PAP)

Monika Witkowska

Data publikacji: 10.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również