Łódź po raz 19. stolicą – nie tylko polskiej – rehabilitacji

8 października br. zakończyła się 19. edycja Targów REHABILITACJA niezmiennie, od początku realizowanych przez firmę INTERSERVIS z Łodzi i w tym mieście, co należy odnotować z uznaniem i satysfakcją. Stanowią one forum wymiany nowoczesnej wiedzy, technologii i doświadczenia w realizacji potrzeb osób z niepełnosprawnością, znacząco wpisują się też w działania z zakresu prewencji chorób cywilizacyjnych oraz profilaktyki niepełnosprawności.

Podkreślić należy interdyscyplinarność współczesnych działań i ofert w tej w tej dziedzinie, doskonale widocznych w trakcie tego przedsięwzięcia, którego charakteru nie da się zamknąć tylko w kategorii komercyjnej. W tym miejscu spotykają się bowiem nie tylko handlowcy, czy ludzie biznesu, ale również twórcy innowacyjnych technologii, producenci, którzy je wykorzystują, lekarze, fizjoterapeuci, menedżerowie pomocy społecznej i medycznej oraz pacjenci i osoby, które z tego wsparcia na co dzień korzystają. A wraz z rozwojem nowych technologii i wiedzy medycznej przybywa osób, które – chcąc prowadzić niezależne, samodzielne życie – potrzebują właściwego zaopatrzenia w nowoczesny sprzęt ortopedyczny i pomocniczy. Bez niego, oraz bez właściwie prowadzonej fizjoprofilaktyki i fizjoterapii, nie jest możliwa aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym, a w tej dziedzinie jesteśmy – jak powszechnie wiadomo – w ogonie współczesnej Europy.

Wiele zaprezentowanych w Łodzi rozwiązań dobrze pożytkuje cywilizacyjny rozwój najwyższych technologii, mających niejednokrotnie rodowód kosmiczny, dla potrzeb „oswajania” świata dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wyrafinowane urządzenia do światłolecznictwa, zrobotyzowane łóżka i wanny, terapia ergotonowa, działająca na poziomie komórki, urządzenia poprawiające funkcjonowanie mózgu, ergonomiczne stanowiska pracy, przystosowane do indywidualnych potrzeb pracownika, ochronna i profilaktyczna odzież wykorzystująca cząsteczki nanosrebra, nowoczesne urządzenia do ochrony stawów, magneto- i laseroterapia, to tylko niektóre znaki czasu tegorocznej prezentacji nowoczesnych i innowacyjnych technologii w rehabilitacji niepełnosprawności i profilaktyce jej powstawania.

Rozwiązania takie – łącznie ponad 1000 produktów – zaprezentowało w Łodzi 226 firm z kraju i zagranicy, na powierzchni ok. 7 tys. m kw. To sprawia, że targi te są branżowym liderem w Polsce, plasują się też wśród pięciu największych imprez w Europie. Podczas trzech dni targowych19. Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego REHABILITACJA odwiedziło ponad 6 tys. zwiedzających.

W towarzyszących im konferencjach, seminariach i warsztatach uczestniczyło ponad 500. specjalistów z różnych dziedzin – lekarzy, fizjoterapeutów, dyrektorów placówek medycznych i rehabilitacyjnych, przedstawicieli ośrodków odnowy biologicznej, sanatoriów, pedagogów oraz przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych.

Podczas targów każdy mógł wykonać bezpłatne, komputerowe badania wad postawy, czy przejść szkolenia z podologii – raczkującej w Polsce dziedziny leczenia stóp i stawów skokowo-goleniowych. Po raz pierwszy zaprezentowano jogę oczu, która pobudza mięśnie i podtrzymuje gałkę oczną. Dzięki ćwiczeniom poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie, a regularna praktyka może nawet powstrzymać pogłębianie się wady wzroku.

Organizatorzy zapraszają już dziś do uczestnictwa w jubileuszowej, 20. edycji Targów REHABILITACJA w roku przyszłym, które odbędą się w dniach 20-22 września 2012 roku.

Jednak zanim zakończono tegoroczne przedsięwzięcie, 7 października rozstrzygnięto konkurs o Złoty Medal Targów Sprzętu Rehabilitacyjnego 2011. Pracami komisji konkursowej kierowała dr hab. n. med. Jolanta Kujawa, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Spośród ponad 20 zgłoszonych do konkursu rozwiązań wybrano zwycięzcę tegorocznej edycji – firmę STOLTER ze Stolna za łóżko VERTICA.

Zwycięski produkt, łóżko VERTICA sterowane jest pilotem. Ułatwia łagodne i płynne zmienianie pozycji oraz dostosowywanie je do potrzeb chorego. Innowacyjnym rozwiązaniem jest utrzymanie kąta 90 stopni zarówno w oparciu pleców, jak i w segmencie podudzi. W funkcji dziennej pacjent ma na nim zapewnioną pozycję całkowicie siedzącą, z możliwością pełnej pionizacji. Wówczas ramę leża przekształca się w podpórki stabilizujące pacjenta i ułatwiające mu wstawanie. Dodatkowo łóżko wyposażone jest w blat, który może służyć za stół. System Vertica pozwala pacjentowi na samodzielność i mobilność, co ma dobry wpływ na psychikę chorego i przyspiesza jego powrót do zdrowia.

Firma JJW z podwarszawskiego Piaseczna otrzymała wyróżnienie za kolekcję profilaktycznych skarpet zdrowotnych marki DEOMED. Innowacyjne skarpetki produkowane są z najlepszych, naturalnych przędz (bawełna, bambus). Łagodzą przebieg wielu chorób między innymi cukrzycy, niewydolności tętniczej i żylnej kończyn dolnych, grzybicy stóp, nadpotliwości i otyłości. Pozwalają na zachowanie wysokiej higieny stóp mało odpornych na zakażenia bakteryjne.
– Największą grupę naszych klientów stanowią diabetycy – powiedział Jerzy Rudnicki, współwłaściciel firmy – ich bowiem dotyczą wszelkie schorzenia stóp. Kilka lat pracowaliśmy na optymalizacją konstrukcji tych skarpet, a największym problemem okazało się dopracowanie bezszwowego ściągacza. Właściwości antygrzybicze i antybakteryjne osiąga się przy pomocy jonów srebra lub dobór właściwej apretury. Nowością, którą wprowadziliśmy w tym roku były skarpetki przeciwkleszczowe i odstraszające komary – wyjaśniał Jan Rudnicki.

Kolejne wyróżnienie otrzymała firma KOORDYNACJA z Radomia za EEG Biofeedback BREATH. Za pomocą urządzenia DidiTrack EEG Biofeedback przeprowadzany jest trening, który pozwala na doskonalenie funkcji poznawczych mózgu i poprawę jego pracy, a tym samym lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Jest metodą stosowaną w terapii dzieci z problemami szkolnymi, nadpobudliwych, u osób po urazach mózgu, w terapii niektórych schorzeń psychicznych, a także w celu poprawienia koncentracji lub jako trening relaksacyjny dla osób zdrowych.
– Jest to rodzaj prostej gry komputerowej – wyjaśnia Mariusz Strzecha, właściciel firmy i twórca urządzenia – a w praktyce poprawia ona, przy pomocy terapeuty, symetrię pracy wszystkich części mózgu i jego funkcjonowanie. Dołożyliśmy do niego moduł pomiaru oddychania i nasycenia tlenem krwi – to innowacja, za która otrzymaliśmy złoty medal w Kielcach.

Trzecie z kolei wyróżnienie dostała firma EKO-MEDICA z Zabierzowa k. Krakowa za aparat do terapii energotonowej HiToP 4 Touch. – Urządzenie to wykorzystuje efekt niestmulacyjny – tłumaczy Maciej Dębkowski, właściciel firmy – wpływając na metabolizm na poziomie komórkowym. Jest to zatem działanie bardziej przyczynowe niż objawowe. Mówiąc najprościej: to niestymulacyjna elektroterapia, której działanie znacznie bardziej przypomina laseroterapię, czy działanie polem magnetycznym, niż elektroterapię klasyczną.
Aparat HiToP 4 Touch stosowany jest do terapii wielu schorzeń – m. in. reumatologicznych i neurologicznych (SM) – cechuje go duża prostota stosowania oraz funkcjonalność, dzięki wykorzystanej technologii mikroprocesorowej.

Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienie firmie REHAMIL ze Szczecina za łóżko kąpielowe PACYFIK, zwane również wanną transportową. Łóżko to sterowane jest pilotem, przy pomocy którego elektrycznie ustawiana jest jego głębokość i wysokość. Zasilane jest wymiennymi akumulatorami, co eliminuje obecność uciążliwego okablowania, co umożliwia podjechanie z wodą do pacjenta na salę. Wyściełane jest tworzywem poliuretanowym, jego brzegi wykończone jest „na miękko”, tworzywo to utrzymuje również temperaturę wody. Zaletami łóżka są trwałość, estetyka, wygoda i łatwość utrzymania higieny. To urządzenie nadaje się do placówek z dużą liczbą pacjentów.

Według specjalistów na wyróżnienie zasłużyła również firma SPONDYLUS ze Szczecina za platformę do badania stóp. To urządzenie do diagnozowania rozkładu nacisku stóp na podłoże. Wyposażone jest w czujniki rozmieszczone na aktywnej powierzchni, które umożliwiają łatwy sposób uzyskanie wyników badania statycznego i dynamicznego. – Na podstawie tego badania jesteśmy w stanie wykonać indywidualne wkładki, które skorygują nieprawidłowy rozkład nacisku, podniosą też komfort chodzenia – wyjaśnia przedstawiciel firmy Piotr Jasiejko.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono również firmę TB Polska z siedzibą w Tarnowskich Górach za produkt GYMSTIC, czyli wielofunkcyjny zestaw do ćwiczeń ruchowych. Zestaw ten składa się z się z kija wykonanego z włókna szklanego oraz dwóch tubingów Thera Band ze zmiennym oporem. GYMSTIC to profesjonalny system przyborów do ćwiczeń stosowany na całym świecie w sporcie, fitness i rehabilitacji. Poprawia równowagę, powoduje przyrost siły mięśniowej i wspomaga utrzymanie kondycji fizycznej.

Celem konkursu było wyłonienie i wyróżnienie najbardziej innowacyjnego i zaawansowanego technologicznie produktu. O złoty medal targów walczyło 21 wystawców prezentujących najnowsze produkty. Zwycięzca czyli firma STOLTER otrzymała statuetkę i dyplom najlepszego produktu.

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również