ONKOMAPA.PL zaprasza do oceny nowych placówek onkologicznych

ONKOMAPA.PL zaprasza do oceny nowych placówek onkologicznych

Od 30 marca 2015 r. osoby chore na raka, a także ich bliscy będą mieli nowe możliwości oceny aż kilkuset onkologicznych placówek medycznych. Rozbudowany portal ONKOMAPA.PL pozwoli na monitorowanie opinii o ośrodkach różnego typu, nie tylko – jak dotychczas – dużych szpitali.

Dzięki rozwojowi portalu użytkownicy będą mogli oceniać nowe typy ośrodków m.in. centra radioterapii, placówki diagnostyczne, przychodnie onkologiczne i mniejsze szpitale, a pacjenci, szukający przyjaznego ośrodka zdobędą dostęp do wiedzy ważnej dla podjęcia decyzji. Dotychczas portal umożliwiał tylko ocenę 40 dużych szpitali onkologicznych i zebrał ponad 2000 opinii.

U podstaw projektu leży idea aktywizacji obywateli do nadzoru nad instytucjami zaufania publicznego, którymi bez wątpienia są onkologiczne placówki medyczne. Dzięki portalowi ONKOMAPA.PL, użytkownicy zyskali narzędzie do monitoringu kilkuset onkologicznych placówek medycznych w Polsce.

– Realizacja projektu stanowi odpowiedź na zidentyfikowane potrzeby społeczne w zakresie publicznego audytu ośrodków onkologicznych, dostępu do rzetelnej informacji o tych podmiotach oraz niwelowania różnic w dostępie do wysokiej jakości świadczeń w onkologii. Mamy nadzieję, że rozbudowa portalu pozwoli nam zaktywizować ok. 75 tys. obywateli do monitoringu tych podmiotów – mówi Bartosz Poliński, prezes Alivii – Fundacji Onkologicznej Osób Młodych.

Co nowego w ONKOMAPIE?
Oprócz istotnego rozszerzenia liczby typów ocenianych ośrodków, nowością na portalu będzie możliwość rejestracji konta dla lekarzy i ocenianych typów placówek. Dzięki tej funkcji wszystkie podmioty zyskają możliwość edycji swoich danych kontaktowych i co najważniejsze – będą mogły odpowiadać na opinie dotyczące ich osoby, czy placówki. Odpowiedź na opinię będzie możliwa po zalogowaniu się do panelu administracyjnego. Tam, w odpowiedniej zakładce, użytkownik będzie mógł dodać odpowiedź do komentarza dotyczącego jego placówki, czy też jego osoby (w przypadku lekarzy).
Ponadto portal został wzbogacony o funkcje ułatwiające przekazywanie darowizn na jego dalszy rozwój lub wsparcie innych działań fundacji Alivia.

Akcja społeczna
Wraz z rozwojem portalu rusza II edycja akcji społecznej pod hasłem „Razem tworzymy ONKOMAPĘ – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce”, która ma na celu aktywizację pacjentów do oceniania nowych typów ośrodków, dostępnych na portalu. – Zależy nam na opiniach nie tylko pacjentów onkologicznych, ale także osób, które wymagały diagnostyki i u których zostały wykryte łagodne zmiany – mówi Agata Polińska z Fundacji Alivia.

Dzięki dostępnym na portalu ankietom, dedykowanym poszczególnym obszarom diagnostyki i leczenia, pacjenci i ich bliscy mogą podzielić się swoimi obserwacjami z zachowaniem pełnej anonimowości. Opinie zebrane na portalu ONKOMAPA.PL mogą pomóc chorym w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru miejsca leczenia.
Projekt „ONKOMAPA – rozwój i kontynuacja społecznego audytu placówek onkologicznych” jest współfinansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla demokracji, którego operatorami są: Fundacja Batorego i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
O Fundacji Alivia
Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której trzy lata wcześniej, w 28 roku życia, został zdiagnozowany zaawansowany nowotwór. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych. Fundacja propaguje pro-aktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejmowanie inicjatywy w jej leczeniu, m.in. przez zdobywanie przez chorych i bliskich jak najszerszej wiedzy na temat danego przypadku i podejmowanie decyzji, dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Stworzony przez Fundację Alivia portal ONKOMAPA.PL – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce jest wyrazem tej samej idei pro-aktywnej postawy wobec choroby. Fundacja prowadzi również inne działania. W krytycznych sytuacjach pomaga zbierać środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane przez NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia prowadzony przez fundację Program Skarbonka.

Oprac. pr

Data publikacji: 30.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również