Osoby niewidome zyskają polski innowacyjny system ostrzegania

Polscy naukowcy opracowują innowacyjny - nie tylko w Polsce ale i w Europie - system ostrzegania dla osób niewidomych.

Składa się on z trzech modułów: bransoletki, kontrolera oraz anteny i będzie wykorzystywany w miejscach niebezpiecznych (krawędzie peronów, schody, wykopy) i w miejscach istotnych, np. przy przystankach komunikacji miejskiej, przejściach przez jezdnię, wejściach do urzędów. W takich sytuacjach bransoletka ostrzeże przed przeszkodą poprzez wibracje.

W miejscach użyteczności publicznej system byłby wzbogacany o układ nagłaśniający, który przekazywałby odpowiedni komunikat „jesteś przy poczcie”, „jesteś w urzędzie miejskim”. Możliwe jest również połączenie systemu z działającym w Krakowie i Warszawie elektronicznym systemem tablic na przystankach, na bieżąco pokazujących oczekiwany czas do nadjechania tramwaju. Wówczas osobą z dysfunkcją wzroku, po naciśnięciu przycisku na bransolecie, usłyszy komunikat z treścią wyświetlaną na tablicy. Dużą zaletą systemu jest to, że może on działać, w przeciwieństwie do systemów pasywnych, np. wypustek – niezależnie od pogody.

Naukowcy zademonstrowali system w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz Krakowskiej Spółdzielni Niewidomych SANEL. W obu został przyjęty wręcz entuzjastycznie.

Niestety trzeba będzie zaczekać około roku by dopracować system pod względem inżynierskim i kolejne pół roku na przeprowadzenie dalszych testów. Naukowcy szacują, że koszt wibrującej bransoletki sięgnie kilkudziesięciu złotych, a całego systemu kilku tysięcy złotych.

Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju a biorą w nim udział naukowcy z czterech krakowskich i poznańskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Politechnik Poznańskiej i Krakowskiej.

Oprac. Kat

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również