Oswoić raka

Nie potrafimy rozmawiać o raku. Nie wiemy, co powiedzieć osobie chorej. Płakać z nią czy ją pocieszać? Dotychczas nikt nie powiedział nam jak to robić. Zamiatamy temat pod dywan. Słysząc diagnozę swoją, kogoś bliskiego czy koleżanki z pracy nie wiemy, jak się zachować. Co mówić? Udawać, że nic się nie dzieje czy zapewniać, że „wszystko będzie dobrze”?

Rak to temat tabu. A przecież niemal każdy z nas zna kogoś chorego. Może sami zmagamy się z nowotworem. Potrzebujemy przewodnika, który pomoże nam zrozumieć siebie lub drugiego człowieka.

Nic nie daje takiej nadziei jak poznanie historii ludzi, którzy mają podobne doświadczenia i po prostu żyją. Nic tak nie pomaga, jak poukładanie emocji i uświadomienie sobie, że w tym trudnym czasie nie jesteśmy sami.

Co robić po usłyszeniu diagnozy? Co się dzieje w głowie pacjenta onkologicznego? Jak się zachować, gdy spotykamy kogoś chorego na raka? Czy terapie alternatywne mogą wyleczyć raka? Jak przetrwać leczenie? Czy jest życie po chorobie? Czy rak może przynieść coś dobrego?

Ta książka to nie tylko inspirujące historie ludzi. To także przewodnik po leczeniu i emocjach, które mu towarzyszą. Oswaja raka, pomaga skupić się na życiu i uwierzyć, że jeszcze może być normalnie.

Raka kojarzymy z wyrokiem. Z kolejkami do lekarzy, z cierpieniem i chustką na głowie. Ale najchętniej odsuwamy od siebie myśl o jego istnieniu, nas to nie dotyczy.

„Oswoić raka” przełamuje tabu, jakim są choroby nowotworowe. To książka o rzeczach ważnych, napisana z wielkim wyczuciem i jednocześnie lekko.

Książka dwóch autorek, to dwie części: reportażowa i poradnikowa. W pierwszej znajdują się inspirujące i podnoszące na duchu rozmowy z osobami, które leczenie mają już za sobą, w drugiej zaś poradnik dla chorych i ich bliskich: od podejrzenia choroby do życia po leczeniu. Jak rozmawiać, jak wspierać, jak wygląda leczenie krok po kroku, jak wyjaśnić to wszystko dzieciom?

Patronat nad książką objęły fundacje: Rak`n`Roll, Alivia, Unicorn, OnkoCafe i OmeaLife oraz Onet.pl

O autorkach:

Adrianna Sobol – psychoonkolożka i nauczycielka akademicka. Pracuje w Szpitalu Onkologicznym Magodent w Warszawie, a jako asystent prowadzi zajęcia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej. Jest członkiem zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, psychoterapeutką i założycielką Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo. Stworzyła platformę szkoleniową online „Zdrowie zaczyna się w głowie”.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz – dziennikarka Muzo FM, wcześniej związana z RMF i Tok FM, reporterka i socjolożka. Autorka bestsellerowej książki „Niezwykłe dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń”. W wieku 32 lat zachorowała na raka piersi. Dziś, dzieląc się swoim doświadczeniem, inspiruje do tego, by mimo kłopotów zdrowotnych nie rezygnować z pasji i planów.  Za „Niezwykłe dziewczyny” wyróżniona w konkursach „Kryształowe Pióra” i „Jaskółki Nadziei”.

pr/

Data publikacji: 26.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również