Partnerzy osób ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową często sami cierpią na zaburzenia psychiczne

Prawie połowa osób, które mają dzieci z osobą cierpiącą na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową, sama obciążona jest problemami psychicznymi – wynika z duńskiego projektu psychiatrycznego iPSYCH.

Badania socjologiczne i psychospołeczne wykazały, że ludzie zazwyczaj dobierają się pod względem statusu społecznego, wykształcenia, a także w pewnym stopniu dochodów. Nowe badanie wykazało, że prawie połowa osób, które mają dzieci z partnerem cierpiącym na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową, również spełnia kryteria zaburzenia psychicznego.

Wyniki pochodzą z duńskiego badania wysokiego ryzyka i odporności, będącego częścią iPSYCH – projektu, którego celem jest znalezienie przyczyn i stworzenie podstaw do lepszego leczenia i profilaktyki zaburzeń ze spektrum autyzmu, ADHD, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej i depresji.

W badaniu wzięło udział 872 rodziców. Pary rodziców dobrano tak, aby jedno z nich było zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Ich partner i rodzice nie widnieli jako osoby cierpiące na te zaburzenia. W trakcie badania w rodzinie badanych było siedmioletnie dziecko.

Badacze, podczas wywiadu diagnostycznego przeprowadzanego w ramach iPSYCH zauważyli, że prawie połowa partnerów osób zarejestrowanych jako osoby z zaburzeniami psychicznymi, również spełniała kryteria zaburzeń. Partnerzy osób chorych wykazywali niższy poziom funkcjonowania w porównaniu z grupą kontrolną.

„Najczęstszą diagnozą wśród partnerów była depresja. Zaskoczyło nas, że 6 proc. partnerów osób ze schizofrenią również spełniało kryteria diagnostyczne tego zaburzenia. W grupie kontrolnej był to tylko 1 proc.” – opisuje Aja Neergaard Greve, psycholog z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, jedna z autorek badania.

Zdaniem badaczki wyniki ich obserwacji wskazują na możliwe czynniki ryzyka dla dzieci dorastających w rodzinach, gdzie jeden z rodziców cierpi na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową. Jak zaznacza, potomkowie osób ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych – ryzyko rodzinne jest najwyższym znanym czynnikiem ryzyka późniejszego rozwoju tych zaburzeń. Jeśli oboje rodzice mają zaburzenia psychiczne, ogólne ryzyko dla dzieci wzrasta.

Naukowcy chcą teraz przyglądać się rodzinom, w których zdiagnozowali zaburzenia u obojga rodziców i mają nadzieję dowiedzieć się więcej o rozwoju dzieci, a także o czynnikach, które mają największe znaczenie dla dobrostanu rodzin. (PAP)

Agnieszka Niewińska-Lewicka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również