Piękny jubileusz TPG

Grzegorz Kozłowski

19 października Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym świętowało swoje 25. urodziny. Z tej okazji członkowie TPG, jego pracownicy i współpracownicy, a także wolontariusze i przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji spotkali się na jubileuszowej gali. Uroczystość odbywała się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie.

Sala wyposażona była w sprzęt umożliwiający odbiór imprezy przez osoby głuchoniewidome, zapewnione było też tłumaczenie na język migowy. Galę prowadzili Grzegorz Kozłowski – przewodniczący TPG, Krzysztof Wostal – wiceprzewodniczący TPG, Agata Kirol – członek Zarządu oraz Monika Nowak – dyrektorka TPG.

Kwintesencją uroczystości było zaprezentowanie historii Towarzystwa. W 1985 roku zorganizowano pierwszy turnus rehabilitacyjny dla osób głuchoniewidomych w Jadwisinie. – Zaczęliśmy też wyjeżdżać na różne konferencje międzynarodowe dotyczące głuchoślepoty i spotykać się ze specjalistami w tym zakresie. Zdobywaliśmy coraz większe doświadczenie i wiedzę, aż wreszcie 19 października 1991 r. grupa 35 osób założyła Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – wspominał Grzegorz Kozłowski.

– Wyjście w teren TPG było przełomem, bo zaczęliśmy udzielać pomocy osobom głuchoniewidomym w ich miejscu zamieszkania. Wciąż prowadziliśmy też dalsze projekty wsparcia tych osób na rynku pracy, uczyliśmy ich zawodu, organizowaliśmy staże. Dzięki temu około 150 głuchoniewidomych znalazło zatrudnienie. To był wielki sukces – mówił Krzysztof Wostal.

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym to jedyna organizacja w Polsce specjalizująca się w kompleksowym i zindywidualizowanym wsparciu osób z jednoczesnym poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Wsparcie to jest wielopłaszczyznowe, a jednym z jego sztandarowych przykładów są warsztaty rzeźbiarskie realizowane w Orońsku.
– Nie tylko pomagają osobom głuchoniewidomym w samorealizacji i budowaniu samooceny, ale też dają możliwość pokazania tych osób społeczeństwu – wyjaśniał Grzegorz Kozłowski.

– Podobną rolę spełniają warsztaty aktywności górskich. Tu przekraczamy granice. Osoby głuchoniewidome uświadamiają sobie, że mogą wspiąć się na każdy szczyt, nie tylko górski. Warsztaty to także możliwość spotkania się, integracji, rozmowy – dodał Krzysztof Wostal.

Kolejnymi ważnymi formami wsparcia są warsztaty dyscyplin paraolimpijskich, które kształtują kondycję fizyczną osób głuchoniewidomych i przekonują ich do regularnej aktywności, warsztaty rehabilitacyjne dla dzieci głuchoniewidomych i ich rodziców, warsztaty arteterapeutyczne oraz warsztaty self-adwokatów, podczas których podopieczni TPG nabywają kompetencji do reprezentowania osób z niepełnosprawnościami na forum społecznym.

– Nie mniej istotne są zajęcia, które pozwalają osobom głuchoniewidomym na zdobycie konkretnych, praktycznych umiejętności przydatnych im w codziennym życiu. Są to na przykład warsztaty komputerowe, trening ekonomiczny, nauka alternatywnych metod komunikacji, czy trening orientacji przestrzennej – podkreślił dalej Krzysztof Wostal.

Zadaniem jednostek wojewódzkich jest natomiast wsparcie indywidualne w codziennym funkcjonowaniu, a także wsparcie psychologiczne, kulturalno-oświatowe, czy rekreacyjno-sportowe. Monika Nowak przypomniała o ogromnej roli, jaką w organizacji spełniają tłumacze-przewodnicy, czyli osoby profesjonalnie przygotowane do wspierania osób głuchoniewidomych, służące im pomocą w poruszaniu się i komunikacji.

Wśród planów Towarzystwa na przyszłość są starania o finansowanie kolejnych przedsięwzięć rehabilitacyjnych i kompleksowe wsparcie osób głuchoniewidomych, a także dążenia do rzeczywistego wdrożenia w Polsce zapisów konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
– Będziemy współpracować ze wszystkimi, którzy chcą wydobywać potencjał tkwiący w osobach niepełnosprawnych. Takie jest bowiem przesłanie Konwencji ONZ – wydobywanie potencjału, a nie wskazywanie ograniczeń – zapewniał Grzegorz Kozłowski.

Po odebraniu życzeń i gratulacji oraz podziękowaniach dla pracowników i członków TPG i po poczęstunku wszyscy obecni na uroczystości uczestniczyli w premierowym pokazie filmu, „Historia Marii”, w reżyserii Jean-Pierre Ameris, z audiodeskrypcją i napisami, którego główną bohaterką była głuchoniewidoma dziewczyna. Więcej na stronie: www.tpg.org.pl.

Zobacz galerię…

Oprac. IKa

Data publikacji: 24.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również