Podobne zmiany w mózgach dzieci z autyzmem, ADHD i OCD

Podobne zmiany w mózgach dzieci z autyzmem, ADHD i OCD

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) lub zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (OCD) cechują się nieprawidłową budową istoty białej w mózgu - informuje "American Journal of Psychiatry".

Naukowcy z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto (Kanada) wykazali, że zaburzenia psychiczne, takie jak autyzm, ADHD i OCD, uznawane za odrębne jednostki nozologiczne, mają wspólny mianownik – charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w obrębie istoty białej (skupiska wypustek nerwowych) mózgu, zwłaszcza w rejonie ciała modzelowatego (spoidła wielkiego). (Więcej informacji na temat badania można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1176/appi.ajp.2016.15111435)

– Wykryliśmy ubytki istoty białej w głównej strukturze łączącej prawą i lewą półkulę mózgu u dzieci z autyzmem, ADHD i OCD, ale nie u dzieci z grupy kontrolnej – mówi koordynatorka badania dr Stephanie Ameis.

Badacze przy pomocy rezonansu magnetycznego zeskanowali mózgi około 200 dzieci.

Zaobserwowali, że najbardziej widoczne zmiany w rejonie ciała modzelowatego – największej i najwcześniej rozwijającej się struktury spajającej obie półkule mózgu – występują u dzieci z autyzmem i ADHD. U maluchów z OCD są one nieco mniej wyraźne – prawdopodobnie dlatego, że zarówno autyzm, jak i ADHD pojawiają się na wcześniejszym etapie rozwoju niż OCD.

Stwierdzono również, że dzieci z poważniejszymi nieprawidłowościami w obrębie istoty białej borykają się na co dzień z większymi problemami w funkcjonowaniu. (PAP)

ooo/ agt/

Data publikacji: 28.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również