Podsumowanie półrocza w służbie zdrowia

Podsumowanie półrocza w służbie zdrowia

W ramach podsumowania pierwszych sześciu miesięcy rządu, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zrelacjonował prace resortu zdrowia w tym okresie.

Sytuacja służby zdrowia od wielu lat jest źle oceniana, zarówno przez pacjentów, jak i ekspertów w tej dziedzinie m.in. w prestiżowym Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia Polska zajęła przedostatnie miejsce w skali Starego Kontynentu.

Minister podjął działania, które mają usprawnić pracę służby zdrowia.
Jednym z wyzwań stojących przed resortem jest ograniczenie biurokracji aby lekarze i pielęgniarki mogli więcej czasu poświęcić pacjentowi.

Bolączką pacjentów są kolejki do lekarzy,  jeszcze w tym roku uda się, wg ministra, znacznie je zmniejszyć dzięki koszykowi świadczeń gwarantowanych nad którym trwają prace.

Minister Radziwiłł poinformował również, że przygotowano projekt, który ułatwia dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, również tym osobom, które według sytemu e-WUŚ nie mają takich uprawnień.
Trwają również prace nad projektem dotyczącym dekomercjalizacji szpitali i likwidacji NFZ.
Minister przypomniał także o uchwalonej ustawie, dzięki której seniorzy po 75 roku będą mieli prawo do bezpłatnych leków umieszczonych na wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Budżet państwa na realizację tej ustawy przekaże w przyszłym roku 0,5 mld zł, a w kolejnych latach kwota ta będzie wzrastać.

Za niewątpliwe osiągnięcie uznał przygotowanie szpitalnych map potrzeb zdrowotnych, dzięki którym decyzje inwestycyjne w ochronie zdrowia będą podejmowane w oparciu o rzetelne analizy, oparte na mapach potrzeb, czyli epidemiologii i demografii.

Resort testuje Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ) służący do odpowiedniego kierowania środków w rozwój infrastruktury w służbie zdrowia.

Minister przypomniał, że po raz pierwszy od dłuższego czasu udało się uniknąć kłopotów w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej na początku roku, nie było zatem tzw. syndromu 1 stycznia.

Ministerstwo podjęło również prace dostosowywania polskich przepisów do prawa unijnego m.in. dyrektywy dotyczącej krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Obecnie udało się przygotować rozwiązania, które wprowadzają nowoczesny system informatyczny e-krew i wdrażają przepisy unijne.

W Sejmie znalazła się także ustawa wprowadzająca dyrektywę tytoniową.

Kolejny projekt dotyczy przywracania stażu podyplomowego, co było jednomyślnym oczekiwaniem środowisk naukowych, medycznych, studentów, młodych lekarzy
Ponadto od najbliższego roku akademickiego, na uczelniach medycznych w Polsce zostanie przyjętych prawie 20 proc. więcej studentów kierunku lekarskiego w języku polskim, niż w latach ubiegłych, co jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na dobrze wykształconych lekarzy.

Minister Radziwiłł poinformował, że przez pół roku w resorcie wydano 33 rozporządzenia wykonawcze, z czego 15 to rozporządzenia zaległe. W harmonogramie prac legislacyjnych resortu na 2016 r. znajduje się ok. 35 ustaw, nad którymi już trwają bądź rozpoczynają się prace.
kat
Data publikacji: 18.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również