Polska jednym z niewielu krajów wdrażających profilaktykę przed czerniakiem

Jesteśmy nadal jednym z nielicznych krajów, który wdrożył profilaktykę przed czerniakiem. To działanie z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy – przypomniał minister zdrowia Łukasz Szumowski, mówiąc o najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia.

Minister powiedział, że najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia wspomina polską ustawę z 2018 r. zakazującą korzystania z solariów przez osoby poniżej 18 lat.

– Pan prezydent niezwykle aktywnie działa w zakresie ochrony zdrowia. Ustawa o solariach, którą zainicjował i był niejako jej spiritus movens, jest wzmiankowana teraz w raporcie WHO. Jesteśmy jednym z niewielu krajów, który wdrożył profilaktykę przed czerniakiem. USA jeszcze nie we wszystkich stanach wdrożyły zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat. A w Polsce mamy już takie uregulowania – powiedział PAP minister zdrowia.

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił prezydent, który skierował w 2017 r. do Sejmu projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. O wprowadzenie takiego zakazu od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

W najnowszym raporcie WHO z 2020 r. wskazano, że w 2017 r. Polska wprowadziła przepisy krajowe zabraniające opalania w pomieszczeniach osobom poniżej 18 lat. Zaznaczono, też, że w 2016 r. eksperci z University of Texas MD Anderson Cancer Center nawiązali współpracę z interesariuszami w Polsce, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Wspólny przegląd danych z polskiego rejestru raka (2005-2015) wykazał prawie dwukrotne zwiększenie zachorowań na czerniaka u kobiet poniżej 45 lat. Po dialogu na temat negatywnych skutków opalania w solariach, możliwych korzyści zdrowotnych wynikających z ograniczenia dostępu do takich urządzeń i amerykańskich doświadczeń legislacyjnych w 2017 r. Polska wprowadziła przepisy krajowe zabraniające opalania w pomieszczeniach osobom poniżej 18 lat” – czytamy w raporcie.

Ustawa weszła w życie w lutym 2018 r. Dzięki niej pracownik solarium, mający wątpliwości, czy klient jest pełnoletni, mógł poprosić go o dokument potwierdzający wiek. Ponadto nakładała obowiązek zamieszczania w miejscach, w których są solaria, informacji o zakazie korzystania z solariów przez osoby małoletnie, a na formacie co najmniej A4 ostrzeżenia, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. Jednocześnie wprowadzała też całkowity zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów.

Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje punkty udostępniające solaria, może też weryfikować wiek klientów w razie jakichkolwiek wątpliwości. Może też nałożyć karę od 1 do 50 tys. zł na właściciela solarium.

Minister Szumowski przypomniał też, że Narodowa Strategia Zdrowia powstała również z inicjatywy prezydenta. – To ustawa prezydencka zobligowała ministra zdrowia i rząd do stworzenia i przyjęcia dokumentu strategicznego – powiedział.

Zaznaczył, że prezydent pracuje nad kolejną ustawą dotyczącą zdrowia Polaków „w niezwykle delikatnym i ważnym obszarze demograficznym”. Wyraził nadzieję, że współpraca z głową państwa nadal będzie układała się bardzo dobrze, tak jak do tej pory.

– Tutaj w pełni współpracujemy w tworzeniu tych aktów prawnych i jesteśmy do dyspozycji prezydenta. To taka standardowa działalność ministra zdrowia. Niezwykle cieszą mnie wszelkie pozytywne inicjatywy z zakresu ochrony zdrowia, niezwykle cieszą dobre inicjatywy pana prezydenta – powiedział.(PAP)

Klaudia Torchała, fot. freepik.com

Data publikacji: 20.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również