Polski Wynalazek 2014 również dla niepełnosprawnych i chorych

Polski Wynalazek 2014 również dla niepełnosprawnych i chorych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Telewizją Polską po raz drugi były organizatorami konkursu Polski Wynalazek, promującego innowacyjność i wynalazczość wśród Polaków. Jego finał odbył się 7 kwietnia na antenie TVP.

Tak jak w roku ubiegłym, gdy wygrał produkt o nazwie Cyberoko, wśród finalistów konkursu nie zabrakło projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnością i chorych.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło ponad 100 zgłoszeń. Kapituła konkursu wybrała siedem. To spośród nich widzowie za pomocą SMSów wybrali Polski Wynalazek 2014.

Tym razem laureatem konkursu został Inteligentny wózek inwalidzki, a jego twórcy – Patryk Arłamowski i Kamila Rudnicka otrzymali statuetkę Złoty Diament z rąk minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz czek na 50 tys. zł z rąk prezesa TVP Juliusza Brauna.

Wózek inwalidzki, wyposażony jest w specjalny komputer podobny do stosowanych w samochodach, który steruje pracą wózka (napędów, siłowników – np. pozwalających na wjazd po schodach) oraz komunikuje się z otoczeniem – np. z opracowanymi przez zespół badawczy sterownikami BleBox oraz systemami inteligentnego budynku.
Jest przystosowany do rodzaju niepełnosprawności i indywidualnych cech użytkownika, może również sterować urządzeniami domowymi oraz dostępnymi w przestrzeni publicznej – np. windami. Pozwala automatycznie wezwać pomoc.

Prostota i wykorzystanie własnej technologii sprawiają, iż produkt ten ma szansę stać się naprawdę tanią alternatywą dla zachodnich rozwiązań pozwalając nie tylko na ograniczenie cen wózków elektrycznych, lecz także tworząc zupełnie nowe możliwości usamodzielnienia się osób chorych oraz ofiar wypadków. Modułowa konstrukcja pozwala na proste dostosowanie wózka do potrzeb użytkownika, dodatkową zaletą jest jego łatwa naprawa – nawet przez niewykwalifikowany personel.

Pomysł nie został opatentowany, bowiem celem projektu jest stworzenie rozwiązania otwartego, typu „open source”.
Celem autorów jest ukończenie projektu, jego przetestowanie i wdrożenie do produkcji. Przekazanie dokumentacji organizacjom zajmującym się osobami o ograniczonej sprawności ruchowej, tak by mogły zlecić produkcję minimalizując koszty.

Wśród laureatów i finalistów konkursu Polski Wynalazek 2014 znalazły się również produkty o nazwie Bioimplant oraz SpinCar – pojazd mogący mieć szersze zastosowanie, ale wręcz modelowy dla osób z niepełnosprawnością.

Pomysłodawcą Bioimplantu jest zespół badawczy projektu Bio-implant, którego koordynatorem jest prof. dr. hab Wojciech Święszkowski z Politechniki Warszawskiej.

Pomysł stworzenia Bio-implantów pochodzi z obserwacji i doświadczenia klinicznego lekarzy zajmujących się nowotworami w obszarze szyi i głowy. Leczenie takie jest wyjątkowo skomplikowane i powodują ogromne okaleczenia. Bio-implant jest wytwarzany z nowoczesnego, ulegającego rozpadowi biologicznego materiału o zwiększonej trwałości. Aktywne biologicznie „rusztowanie” zostanie najpierw zasiedlone pobranymi od pacjenta i namnożonymi komórkami macierzystymi, a następnie wszczepione w miejsce ubytku. W obrębie implantu wzbogaconego o czynniki przyśpieszające wzrost tkanki kostnej oraz naczyń krwionośnych, powoli stworzy się kość o wymaganym kształcie, strukturze i właściwościach. Jednocześnie implant ulegnie powolnemu rozpadowi i zniknie w chwili, gdy kość zostanie w pełni ukształtowana. Pacjent odzyska funkcjonalną, naturalną tkankę.

Wynalazek jest w trakcie przygotowania zgłoszenia patentowego.
Zespół badawczy Bio-implant stara się o sfinansowanie eksperymentów z udziałem pacjentów chorych na raka. Działania te mają doprowadzić do stosowania tego produktu w klinikach.

Bogdan Kuberacki z zawodu inżynier, mechanik. jest autorem SpinCara – obrotowego samochodu przyszłości. SpinCar jest niewielki, zwinny, bardzo łatwy do manewrowania i parkowania. Idealnie dostosowany do ruchu we współczesnych miastach. Można także obrócić samochód przy pomocy pilota. Zajmuje mało miejsca, że na 20-miejscowym parkingu można zaparkować aż 50 SpinCar-ów. Jest prosty i tani w produkcji może być pojazdem elektrycznym lub hybrydowym.
Głównym obszarem jest wykorzystanie SpinCar-a jako samochodu miejskiego dla indywidualnych użytkowników, oraz w różnego rodzaju systemach wypożyczeń. Mniejsza odmiana SpinCar-ów, może być całoroczną alternatywa dla jednośladów. Na podwoziu typu SpinCar można również zbudować znakomity samochód dla osób na wózkach inwalidzkich. Możliwość obrotu i skierowania w dowolną stronę rampy wjazdowej daje nieosiągalne dotąd możliwości poruszania się po mieście i uwalnia osoby niepełnosprawne od poszukiwania specjalnie wyznaczonych, poszerzonych miejsc parkingowych.
Obecnie zawiązywana jest spółka mająca na celu pozyskanie środków finansowych na budowę pierwszego pełnowymiarowego podwozia typu SpinCar. Kolejnym krokiem będzie opracowanie i wykonanie doświadczalnego nadwozia i połączenie go z podwoziem.  Wyniki tych prac ukierunkują dalsze działania spółki. Cały czas poszukiwany jest partner strategiczny.

Rozwiązanie jest chronione patentem. Słowo „SPINCAR” jest zarejestrowane jako Wspólnotowy Znak Towarowy.

Oprac. R.S.

Data publikacji: 9.04.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również