Polskie wynalazki medyczne docenione na targach w Norymberdze

Polskie wynalazki medyczne docenione na targach w Norymberdze

Łóżko przeciw odleżynom, lek przeciw bólowi neuropatycznemu czy taktyczny robot do odpalania ładunków wybuchowych to tylko niektóre z polskich wynalazków nagrodzonych na Międzynarodowych Targach iENA 2013 w Norymberdze.

Twórcy niemal 30 wynalazków i innowacyjnych rozwiązań, nagrodzonych na 65. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” iENA 2013 w Norymberdze odebrali w poniedziałek (2 grudnia) w Warszawie specjalne medale i dyplomy Rady Głównej Instytutów Badawczych i Agencji Promocyjnej Inventor.

– Nasza skuteczność, jeśli chodzi o innowacyjność, nie jest jeszcze idealna, czasami oceniana jest niezbyt dobrze – podkreślił podczas spotkania przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski. Wyjaśnił, że działania instytutów badawczych czy uczelni wyższych powinny iść w kierunku szerokiej współpracy z przedsiębiorcami, którzy będą wdrażać wyniki badań.

Instytut Włókiennictwa zdobył uznanie za łóżko przeciwodleżynowe. Wykonano je ze specjalnego materiału elastycznego w każdym kierunku oraz odprowadzającego ciepło i wilgoć od leżącej osoby – tłumaczyła prof. Jadwiga Sójka-Ledakowicz z tego instytutu.

Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał nagrodzony srebrem lek przeciw bólowi neuropatycznemu. Ochronie zdrowia służy też biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych, opracowany na Politechnice Gdańskiej.

Srebro zdobył Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem. Został skonstruowany w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Urządzenie może być dostosowane do potrzeb osób z różnym stopniem niepełnosprawności i pozwala im m.in. komunikować się z otoczeniem oraz obsługiwać komputer. (PAP)

Data publikacji: 02.12.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również