Powstaje aplikacja hospiCare wspierająca opiekę nad chorymi dziećmi

Powstaje aplikacja hospiCare wspierająca opiekę nad chorymi dziećmi

HospiCare ma być bezpłatną aplikacją mobilną dla opiekunów i rodziców chorych dzieci. Poza wsparciem merytorycznym, będzie ułatwiała kontakt z zespołem medycznym, oraz umożliwi zebranie pełnych danych o małych pacjentach w jednym miejscu.

W połowie listopada rozpoczęła się zbiórka charytatywna na realizację projektu za pośrednictwem nowego portalu PolakPomaga.pl.
– Pomysł aplikacji powstał u nas w domu. Moja córka Alicja od 7 lat jest pod opieką Pomorskiego Hospicjum Domowego w Gdańsku. Codziennie spotykamy się z tymi samymi problemami; rozproszoną dokumentacją medyczną, która jest niezbędna do szybkiego i precyzyjnego diagnozowania i skomplikowaną komunikacją z wieloosobowym zespołem medycznym. Takie narzędzie bardzo uprości nam codzienne życie, opiekę nad Alicją i zwiększy jej bezpieczeństwo – powiedziała PAP Eliza Kugler, inicjatorka hospiCare.

HospiCare ma być wdrażany we wszystkich dziecięcych hospicjach domowych w Polsce za darmo. Jak podkreślali twórcy aplikacji, w projektowaniu aplikacji oraz w testach kolejnych jej wersji uczestniczyło wielu opiekunów.

– Hospicjum domowe to organizacja, w której lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psychologowie opiekują się nieuleczalnie chorymi, przebywającymi w swoich domach. Pacjenci mieszkają nawet 150 km od siedziby hospicjum, a zespół medyczny stale dojeżdża do nich na wizyty planowe i nagłe interwencje – podkreśliła Paula Rettinger-Wietoszko, współtwórczyni aplikacji.
Lekarze są cały czas w terenie i pokonują setki kilometrów dziennie. W nagłej sytuacji zagrożenia życia pacjenta nie mają przy sobie jego dokumentacji medycznej, dającej podstawę do szybkiej i skutecznej interwencji. Aplikacja hospiCare da im m.in. dostęp do pełnej, aktualnej historii choroby online, przez całą dobę, każdego dnia. Możliwa będzie w wielu przypadkach szybsza, zdalna konsultacja, a dzięki temu szybka pomoc pacjentom – dodała.

Szkolenia dla zespołów medycznych, rodziców i opiekunów domowych będą prowadzić rodzice dzieci hospicyjnych. Twórcy projektu zaznaczyli, że są to osoby, które przede wszystkim doskonale znają realia paliatywnej opieki domowej, a także sami potrzebują pracy i poczucia, że są potrzebni i niezastąpieni ze swoimi kompetencjami i unikalną wiedzą praktyczn.

Aplikacja ma być dostępna online przez komputer, telefon, tablet dla każdej osoby zaangażowanej w opiekę nad przewlekle chorym pacjentem hospicyjnym, który przebywa w domu: od lekarzy, przez pielęgniarki, rehabilitantów po rodzinę i opiekunów.
Prace nad ostateczną wersją aplikacji nadal trwają. Projekt można wspomóc za pośrednictwem portalu PolakPomaga.pl. Nowa platforma ma wspierać nie tylko stowarzyszenia czy fundacje, ale również osoby indywidualne.

– Udowodniliśmy już, że Polak potrafi. Teraz udowodnimy, że Polak pomaga. Dlatego powołaliśmy fundację Polak Pomaga i wykorzystując największe doświadczenie crowdfundingowe w kraju, tworzymy portal charytatywnego finansowania społecznościowego. Dzięki temu będziemy mogli nieść pomoc i wsparcie nie tylko hospiCare, ale wszystkim potrzebującym, którzy nie chcą w swojej walce pozostawać sami. To ogromna odpowiedzialność, ale jesteśmy na nią gotowi – podkreślił prezes i współzałożyciel serwisu Jakub Sobczak.

Projekt hospiCare jest pierwszym i flagowym projektem nowego serwisu.

Anna Jowsa (PAP)
Data publikacji: 16.11.2016 r

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również