Powstaje platforma gromadzenia danych o chorobach nowotworowych

Rusza budowa platformy informatycznej e-KRN plus, która będzie miejscem gromadzenia i analizy danych z Krajowego Rejestru Nowotworów i z onkologicznych rejestrów narządowych – poinformowano 17 września na konferencji prasowej w Warszawie.

Projekt ma usprawnić gromadzenie danych o nowotworach, a także posłużyć do analiz naukowych, medycznych i ekonomicznych opartych na danych rzeczywistych.

Systematyczne zbieranie i gromadzenie danych o zagrożeniu nowotworami złośliwymi dla całej Polski odbywa się od wielu lat w Krajowym Rejestrze Nowotworów (KRN). Dane KRN pokazują, że obecnie z chorobą nowotworową żyje około 1 mln osób. Nowotwory są drugą, a według prognoz w najbliższych latach staną się pierwszą, przyczyną zgonów w Polsce.

– Dążymy do pozyskania jak największej liczby danych o zachorowaniu na nowotwór i wszelkich istotnych zmianach w statusie chorego tak, aby można było odpowiedzieć na szereg pytań zadawanych przez lekarzy, naukowców, pacjentów i instytucje ochrony zdrowia – wskazała dr hab. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów COI, Krajowy Rejestr Nowotworów.
– Poprzez rozwiązania informatyczne chcemy zwiększyć automatyzację zbierania danych do rejestrów onkologicznych oraz uzyskać najwyższą kompletność informacji o przypadkach zachorowań na nowotwory, zgłaszanych do rejestru – dodała.

Pierwszym rejestrem narządowym, który zostanie utworzony w ramach projektu e-KRN plus będzie Polski Rejestr Onko-Hematologiczny (PROH).

– Platforma, w której zostaną wykorzystane algorytmy sztucznej inteligencji będzie spełniała wiele funkcji – w pierwszej kolejności będzie służyła szpitalom, które realizują z nami projekt (COI z oddziałami w Krakowie i Gliwicach oraz Instytut Hematologii i Tranfuzjologii), a po zakończeniu projektu przetestowany moduł integracji danych będzie wdrożony w większości ośrodków leczących pacjentów onkologicznych – wskazała Didkowska.

Platforma – jak dodała – będzie również miejscem publikowania raportów tworzonych na podstawie danych z rejestrów onkologicznych i będzie zawierać internetową, interaktywną bazę danych, umożliwiającą stworzenie własnego unikalnego raportu. Specjalistka akcentowała, że platforma będzie również służyć pacjentom, gdyż na podstawie zawartych w niej danych będzie można ocenić skuteczność działań w ochronie zdrowia.

Opracowanie kompleksowej dokumentacji nastąpi do marca 2020 r. Następnie rozpoczną się prace nad prototypem systemu, który zostanie zakończony w marcu 2021 r. Pod koniec 2021 r. na zintegrowanej platformie ZPRO zostaną uruchomione Krajowy Rejestr Nowotworów oraz Polski Rejestr Onko-Hematologiczny. Ostateczny odbiór gotowego systemu zaplanowany jest na czerwiec 2022 r. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 18.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również