Powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

W Poznaniu powstało Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (ŚCZP). Placówka już świadczy bezpłatną pomoc, stworzono ją przy wsparciu funduszy unijnych.

Centrum zorganizowały Uniwersytet SWPS oraz Fundacja AKME. Pomaga dzieciom i nastolatkom, które nie radzą sobie emocjonalnie z problemami dnia codziennego i doświadczają kryzysów psychicznych o różnym podłożu, m.in. zaburzeń lękowych i depresyjnych, zaburzeń odżywiania, ADHD, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych i zachowania, schizofrenii oraz samouszkodzeń i myśli samobójczych.

Psychologowie i psychoterapeuci zatrudnieni w placówce prowadzą terapię indywidualną i rodzinną. Dodatkowo ŚCZP realizuje terapię pedagogiczną oraz konsultacje psychiatryczne i udziela porad psychoedukacyjnych. Specjaliści działają nie tylko w siedzibie ŚCZP, lecz także w domach czy szkołach pacjentów, a w sytuacji kwarantanny proponują spotkania online. Ze wsparcia może skorzystać 280 młodych poznaniaków, w wieku od 6. do 18. roku życia z zaburzeniami psychicznymi wraz z osobami z ich otoczenia. Pomoc jest w pełni bezpłatna do końca 2022 roku.

– W ostatnich latach niepokojąco wzrosła w Polsce liczba dzieci i nastolatków zagrożonych poważnymi kryzysami psychicznymi. Niestety dostęp do profesjonalnej pomocy był i jest nadal utrudniony. Stworzenie miejsca, zapewniającego najmłodszym mieszkańcom Poznania bezpłatną, środowiskową opiekę psychologiczno-psychiatryczną, było naszym marzeniem. To ważny krok w rozwoju naszego Wydziału, na którym pracuje silny zespół psychologów klinicznych kształcący psychologów klinicznych dzieci i młodzieży oraz psychoterapeutów – powiedział dziekan Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS prof. Jarosław Michałowski.

Na poznańskich Naramowicach zorganizowano punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny oraz cztery gabinety do psychoterapii i konsultacji psychiatrycznej. Drugi punkt ŚCZP, w którym będzie działać oddział dzienny, a także będą organizowane terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne, znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej.

Koncepcję merytorycznego funkcjonowania ŚCZP przygotował psycholog i psychoterapeuta prof. Jarosław Michałowski, w oparciu o rozwiązania w opiece środowiskowej istniejące w świecie oraz doświadczenia pierwszego w Polsce Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży na warszawskich Bielanach.

Projekt realizują jako partnerzy Uniwersytet SWPS i Fundacja AKME, a jego liderem została należąca do uczelni spółka NOVAM, prowadząca w Warszawie Klinikę Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Całkowita wartość projektu to ponad 5,2 mln zł, kwota unijnego dofinansowania wynosi blisko 5 mln zł. Środki pozyskano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com

Data publikacji: 16.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również