Procedura kierowania do uzdrowisk dyskryminuje osoby niesamodzielne, uważa RPO

Leczenie uzdrowiskowe powinno zostać powiązane z wprowadzeniem asystenta dla osób niesamodzielnych, by nie były one wykluczone z możliwości pobytu i odbycia kuracji w uzdrowisku – uważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Adam Bodnar zwrócił uwagę na zmniejszoną dostępność leczenia uzdrowiskowego dla osób niesamodzielnych na przykład z uwagi na niepełnosprawność lub zaawansowany wiek. Nie są one w stanie poradzić sobie z codziennymi czynności bez wsparcia, jeśli więc chcą wyjechać do sanatorium, muszą zwrócić się do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na towarzyszenie im asystenta. Obecnie w większości przypadków NFZ takie wnioski odrzuca. RPO zwraca na to uwagę Ministerstwu Zdrowia od 2018 r. – póki co bez efektów.

„Ratyfikując Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, Polska uznała równe prawo wszystkich osób z niepełnosprawnościami do życia w społeczności lokalnej, wraz z prawem dokonywania wyborów na równi z innymi osobami. Jednym z instrumentów realizacji prawa do niezależnego życia jest dostępność usług asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, o którym mowa w Konwencji. A leczenie uzdrowiskowe osób niesamodzielnych można powiązać z wdrożeniem usług asystenckich” – wskazuje Adam Bodnar.

Jakie jest w tej sprawie stanowisko resortu? MZ nie zlekceważyło problemu, ale wskazało na kilka czynników, które w ocenie ministra zdrowia utrudniają wdrożenie zaproponowanego przez RPO rozwiązania. Są to: konieczność przypisania asystencji do struktury zawodów z zakresu ochrony zdrowia, stworzenia systemu finansowania świadczeń udzielanych przez asystentów oraz warunków odpowiednich do realizowania przez nich świadczeń.

Ministerstwo nie zadeklarowało jednak woli podjęcia prac nad poprawą dostępu do leczenia uzdrowiskowego. Dlatego w czerwcu br. RPO ponowił wystąpienie. Przypomniał, że problemy z dostępnością świadczeń ochrony zdrowia dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów często są sygnalizowane w korespondencji do rzecznika oraz w trakcie spotkań regionalnych. Problem jest ważny i wymaga rozwiązania.

Info: RPO, oprac. rhr/, fot. Jacek Halicki / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3,0 pl)
Data publikacji: 07.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również