Program leczenia AMD ruszy w połowie listopada

Program leczenia AMD ruszy w połowie listopada

W połowie listopada 2015 r. powinien ruszyć program lekowy leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) – powiedziała 15 października w Warszawie prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. Iwona Grabska-Liberek.

O programie leczenia AMD mówiono podczas konferencji okulistycznej dla pacjentów „Rozproszyć mrok”, zorganizowanej z okazji przypadającego 15 października Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych.
Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło program 1 maja 2015 r., ale nadal trwa proces jego kontraktowania z placówkami medycznymi. – Rozmowy w tej sprawie wciąż prowadzone są z ośrodkami na Mazowszu, gdzie leczenie wysiękowego AMD w ramach programu będzie prowadzone w 10 szpitalach – powiedziała prof. Iwona Grabska-Liberek.

Prezes stowarzyszenia pacjentów Retina AMD Polska, Małgorzata Pacholec powiedziała, że od kilku lat zabiegano o wprowadzenie tego programu. Dzięki niemu leczenie AMD będzie finansowane z osobnej puli pieniędzy, a nie wraz z wieloma procedurami realizowanymi przez oddziały okulistyczne. Skutek tego był taki, że na leczenie zwyrodnienia plamki żółtej często brakowało środków.
– Zależy nam teraz na jak najszybszym wdrożeniu programu, ponieważ daje on dostęp do najnowszych terapii zgodnie ze światowymi wytycznymi – podkreśliła Pacholec. Dodała, że czas jest bardzo ważny, gdyż odwlekanie tego leczenia grozi niektórym chorym pogorszeniem widzenia lub nawet całkowitą utratą wzroku.
– Chory na AMD może stracić wzrok nawet w ciągu kilku tygodni – powiedziała Pacholec. Przed wprowadzeniem programu na leczenie w publicznej służbie zdrowia chorzy musieli czekać średnio ponad rok.

Prof. Grabska-Liberek poinformowała dziennikarza PAP, że w pierwszej kolejności do programu włączonych zostanie ponad 7 tys. pacjentów, którzy już są leczeni w ramach publicznej służby zdrowia. Potem mają być włączeni również chorzy, którzy leczą się prywatnie. – Nie wiemy, ilu w sumie chorych będzie można objąć programem, ponieważ nie wiadomo jak dużo środków z budżetu zostanie na niego przeznaczonych – oceniła.
Według członka zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, prof. Jerzego Szaflika, chorych z wysiękowym AMD, którzy kwalifikują się do objętego programem leczenia może być około 20 tys. Polega ono na systematycznym wykonywaniu iniekcji do gałki ocznej hamujących powstawanie dodatkowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które przerastają siatkówkę i ją uszkadzają powodując ślepnięcie.

W ramach programu mogą być leczone osoby po 45. roku życia, które najczęściej chorują na AMD. Refundacją objęte zostaną dwa zarejestrowane leki: aflibercept i ranibizumab. Nie włączono do niego trzeciego leku, który nie ma rejestracji w leczeniu AMD, ale mimo to w wielu krajach jest stosowany w tym schorzeniu.
– Skuteczność tego trzeciego leku w AMD jest udowodniona, a ma tę zaletę, że jest tańszy – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Szaflik. Dodał, że u niektórych pacjentów w Polsce lek ten również jest wykorzystywany, dlatego po włączeniu tych chorych do programu będzie trzeba ich przestawić na inny preparat.

Prof. Grabska-Liberek wyjaśniała, że chorzy z wysiękowym AMD mogą się zgłaszać do lekarza okulisty, który musi wypisać wniosek o leczenie. Zostanie on skierowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, gdzie będą one rozpatrywane. –Utrudnieniem jest to, że od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej trzeba najpierw uzyskać skierowanie do okulisty, co wydłuża całą procedurę – dodała.
Prof. Szaflik powiedział, że programem objęci zostaną tylko ci chorzy, którzy się kwalifikują do stosowanej w nim terapii. – Są ścisłe wytyczne podawania leków w iniekcjach, zarówno co do tego, kiedy można zacząć takie leczenia, jak i w jakim momencie należy je przerwać, bo nie daje ono już żadnych efektów – podkreślił.

Zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem (AMD) w wielu krajach, takich jak Holandia, Szkocja, Słowacja i Bułgaria, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku; częściej powoduje ślepnięcie aniżeli zaćma czy jaskra.

Według prof. Szaflika, w naszym kraju jest około 200 tys. chorych z różnymi postaciami tej choroby. Podejrzewa się, że co roku przybywa 14 tys. kolejnych chorych. – AMD często przebiega w utajeniu, dlatego warto systematycznie badać sobie wzrok używając tzw. testu Amslera, który można przeprowadzić samodzielnie – powiedziała prezes Retina AMD Polska, Małgorzata Pacholec. (PAP)

zbw/ mki/

Data publikacji: 16.10.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również