Regeneracja tkanek zamiast przeszczepu nerki

Regeneracja tkanek zamiast przeszczepu nerki

Regeneracja uszkodzonych tkanek może być alternatywą dla przeszczepu w przypadku przewlekłej choroby nerek (PChN) – informuje pismo „Tissue Engineering Part A".

Naukowcy z Wake Forest Baptist Medical Center Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) pracują nad regeneracją uszkodzonych przez proces chorobowy tkanek przy użyciu komórek macierzystych pochodzących z ludzkiego płynu owodniowego. Udało się im wykazać, że komórki te potencjalnie mogą pomóc w odzyskaniu funkcji nerek w przedklinicznym modelu PChN.

Ośrodek WFIRM znany jest ze swoich pionierskich badań nad drukiem 3D narządów i tkanek. W roku 2007 tamtejsi naukowcy, jako pierwsi na świecie zidentyfikowali i scharakteryzowali komórki macierzyste pochodzące z płynu owodniowego. Płyn owodniowy może być wykorzystywany, jako uniwersalne źródło komórek, które mogą stawać się różnymi typami komórek, a także mają zdolność do działania przeciwzapalnego. W przeciwieństwie do pluripotencjalnych i dorosłych komórek macierzystych, komórki macierzyste pochodzące z płynu owodniowego nie są w stanie wywoływać odpowiedzi układu immunologicznego. Ponadto ich stosowanie nie prowadzi do ryzyka nowotworów ani problemów etycznych, jak w przypadku embrionalnych komórek macierzystych.

Podczas najnowszych badań przeprowadzonych na modelu przedklinicznym naukowcy odkryli, że komórki macierzyste płynu owodniowego wstrzyknięte do chorej nerki doprowadziły do poprawy jej funkcji (poziom substancji odpadowych zmierzono po 10 tygodniach). Wyniki biopsji wykazały zmniejszone uszkodzenie naczyń włosowatych, biorących udział w oczyszczaniu krwi.

– Nasze badania pokazują, że leczenie za pomocą komórek macierzystych z płynu owodniowego miało pozytywny wpływ na poprawę funkcjonalną i odbudowę strukturalną nerki – powiedział Anthony Atala, dyrektor WFIRM i współautor artykułu.

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest ogólnoświatowym problemem dotyczącym zdrowia publicznego. W Polsce przewlekła choroba nerek jest drugim najczęściej występującym schorzeniem przewlekłym – cierpi na nią 4 mln osób. Rocznie nawet 80 tysięcy umiera z jej powodu, mimo że schorzenie jest łatwe do wykrycia. Nierozpoznana i nieleczona PChN doprowadza do całkowitej niewydolności nerek, wymagającej dializy lub przeszczepu. Głównymi jej przyczynami są m.in. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Tymczasem badania diagnostyczne są bardzo proste: to pomiar kreatyniny we krwi oraz ogólne badanie moczu.

Transplantacja przywraca pacjentowi czynność nerek, ale często dochodzi do odrzucenia przeszczepu, a leki immunosupresyjne trzeba przyjmować przez całe życie. Nie ma też wystarczającej liczby dawców narządów. (PAP)

Paweł Wernicki, fot. https://pixabay.com
Data publikacji: 17.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również