REHABILITACJA – nauka, technologie, biznes

REHABILITACJA – trendy, technologie, przyszłość

Smartfon służy nam dziś w prawie wszystkich codziennych czynnościach, komunikowaniu się, robieniu zakupów czy zdjęć. Dzięki nowoczesnym technologiom i mobilnym aplikacjom może być również narzędziem do indywidualnej terapii.

W jaki sposób pacjenci będą mogli leczyć się na odległość? Jak bardzo na rozwój medycyny wpłynęły nowoczesne technologie pokazały 24. Międzynarodowe Tragi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. Największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie specjalistów branży rehabilitacyjnej odbyło się w terminie 22-24 września w Hali Expo przy al. Politechniki 4 w Łodzi.

Targi REHABILITACJA to połączenie nauki, biznesu i praktyki, takie też było hasło tegorocznej edycji, które doskonale oddało atmosferę trzech dni targowych. Ponad 200 firm z siedmiu państw, prezentujących najnowocześniejszy sprzęt i rozwiązania ułatwiające codzienne życie osobom z niepełnosprawnością. To niepowtarzalna możliwość przeglądu i testowania najnowszego sprzętu dedykowanego profilaktyce i diagnostyce rehabilitacyjnej. To także przegląd – często nowatorskich – trendów, projektów i metod terapeutycznych, które należy określić jako innowacyjne i zaawansowane technologicznie.

REHABILITACJA to również ponad 50 działań programowych o charakterze naukowym i edukacyjnym. Warsztaty, konferencje, spotkania, certyfikowane kursy, prezentacja osiągnięć i urządzeń wykorzystujących najnowsze technologie. Podczas konferencji odbyły się spotkania z udziałem światowej sławy specjalistów, m.in. na temat zastosowania komórek macierzystych, których wykorzystanie daje zupełnie nowe perspektywy i jest swoistą rewolucją.

Mobilna aplikacja targowa
Nie chcąc pozostawać w tyle za wystawcami jego organizator – Interservis Sp. z o. o. wdrożył w tej edycji przedsięwzięcia mobilną aplikację targową, która zapewniła dostęp do wielu dodatkowych informacji oraz usprawniła pobyt na targach. Rozwiązanie to dostępne jest dla najbardziej popularnych platform: iOS, Android.
Oto korzyści, które aplikacja dała odwiedzającym:
– program targów w telefonie – agenda z automatycznymi przypomnieniami,
– możliwość kontaktu z wystawcą poprzez interaktywne przyciski (telefon, mail, strona www),
– baza informacji o wystawcach (oferowane produkty i usługi),
– wyszukiwarka stoisk, kategoryzacja ofert i produktów,
– możliwość wyznaczania trasy do stoisk wystawców,
– dostęp do ofert specjalnych, rabatów, promocji.

Nowe możliwości aplikacja ta stwarzała również dla wystawców. Były to:
– informacje o firmie w spisie wystawców,
– interaktywna komunikacja wystawców ze zwiedzającymi,
– możliwość dodania słów kluczowych charakteryzujących wystawcę w wyszukiwarce,
– dostęp do panelu on-line wystawcy,
– możliwość zamieszczania oferty firmy, danych kontaktowych, logotypu i zdjęć,
– interaktywne przyciski kontaktu (telefon, mail, strona www) prosto z telefonu,
– dostęp do skanera wizytówek QR,
– możliwość zamieszczania rabatów czasowych widocznych w sekcji rabaty.

Organizator Międzynarodowych Tragów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji jak co roku zorganizował konkurs na najlepsze i najbardziej innowacyjne produkty i usługi. Poniżej przedstawiamy jego laureatów wyłonionych przez komisję konkursową wraz z krótkim opisem nagrodzonych urządzeń i projektów.

Złote Medale Targów REHABILITACJA 2016
Euromobil Sp. z o. o. za wózek multipozycyjny PHOENIX ELECTRIC
Posiada on bezstopniową regulację odchylania oparcia i podnóżka umożliwiającą multiregulację pozycji fotela, zaopatrzony jest w regulowany zagłówek i odchylane podłokietniki ułatwiające przesiadanie. W opcji siedzisko może mieć otwór higieniczny, w zestawie znajduje się wówczas pojemnik toaletowy. Regulacja wysokości wózka może odbywać się elektrycznie lub hydraulicznie. Wyposażony jest w komfortowy zagłówek, który posiada zwiększone wsparcie boczne, oraz podwójne wsparcie karku lub głowy dzięki rotacji off-center.

P.H Has-Med. Małgorzata Janusz-Radomska za HUR – system do ćwiczeń siłowych
HUR to opracowany naukowo sprzęt do ćwiczeń siłowych dla osób w każdym wieku i o różnej sprawności oraz sprawdzony plan treningowy obejmujący ćwiczenia, rehabilitację oraz elementy odnowy biologicznej.
Są to skomputeryzowane rozwiązania treningowe światowej klasy, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Trening i obsługa sterowane są komputerowo, opór początkowy bliski zeru, regulacja oporu co 100 g, automatyczny wzrost oporu, bezpieczny, naturalny ruch, opór sprężonego powietrza, zapisywanie wyników w komputerze, analiza wyników.
Sprzęt rehabilitacyjny z linii HUR Premium został zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych jako produkt medyczny.

HBOT Polska S.c. za AHA Flex – miękką przenośną komorę hiperbaryczną
Terapia hiperbaryczna jest coraz częściej stosowanym uzupełnieniem lub alternatywą w leczeniu wielu chronicznych i często trudnych do zdiagnozowania jak i wyleczenia schorzeń. Zabiegi w komorze hiperbarycznej znajdują zastosowanie jako terapia w leczeniu trudno gojących się ran, powstałych na przykład wskutek poparzenia, szarpania lub zgniecenia, również w przypadku cukrzycy, w stadium poważnych komplikacji jak stopa cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa czy nefropatia cukrzycowa. Hiperbaryczna terapia tlenowa pomaga w takich przypadkach niejednokrotnie uniknąć amputacji jak i trwałej niepełnosprawności. Lista schorzeń leczonych za pomocą terapii hiperbarycznej jest oczywiście o wiele dłuższa.
Miękkie komory hiperbaryczne inaczej nazywane przenośnymi komorami znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach, w których do tej pory wykorzystywano klasyczne komory hiperbaryczne. Jakość oraz efekty terapii są porównywalne z komorami stacjonarnymi. Dodatkowymi atutami komór składanych jest możliwość instalacji w różnych miejscach, nie wymagają specjalistycznego zaplecza technicznego (dystrybucji gazów medycznych) jak w przypadku komór klasycznych. Komory składane najczęściej wykorzystywane są do terapii osobistej w domu pacjenta.

Wyróżnienia

Koordynacja Mariusz Strzecha za KINEOD 3D – mobilny system badania postawy
KINEOD korzysta z technologii pozyskiwania obrazu za pomocą podczerwieni, dzięki czemu wyeliminowano efekt „mory projekcyjnej” obecny w innych systemach, zatem badanie można prowadzić w pełni oświetlonym pomieszczeniu. Badanie można prowadzić w niewymuszonej postawie naturalnej a otrzymany wynik w 3D dotyczy całej tylnej powierzchni ciała włącznie z głową i „nogami”.
System jest w pełni bezpieczny, ma bardzo małe gabaryty, posiada też unikalną funkcję rozpoznawania położenia urządzenia, co eliminuje konieczność każdorazowego żmudnego jego poziomowania.
KINEOD przynosi istotne korzyści kliniczne dla obiektywnej oceny opartej na pełnej rekonstrukcji ciała w 3D. Posiada on półautomatyczne pomiary każdej płaszczyzny ciała człowieka oraz narzędzia do indywidualnych, manualnych pomiarów. Daje możliwość dynamicznej oceny pomiarów ruchomości kręgosłupa w różnych pozycjach, takich jak zgięcia (tylne, przednie lub boczne) i rotacji.

P.P.H. Stanley Sp.z o. o. za ortezę Spio TLSO X panel
Orteza doskonale wspomaga stabilizację, koordynację oraz propriocepcję u dziecka. W porównaniu do tradycyjnych gorsetów efekt korekcji może utrzymywać się do kilku godzin po jej zdjęciu. W żaden sposób nie ogranicza jego ruchów a ponadto uspakaja je, dzięki czemu fizjoterapeuta ma możliwość efektywniejszej pracy z pacjentem. Dzięki działaniu kompresji w TLSO poprawia się czucie głębokie zwiększając tym samym świadomość pozycji ciała oraz wzmacniając odpowiedź nerwowo-mięśniową. Poprzez stabilizację tułowia poprawiają się także funkcje małej motoryki. W swojej pracy terapeuci nazywają ortezę TLSO „drugą parą rąk”.
Możliwość regulacji stopnia wsparcia dawanego dziecku i wielokrotnego modelowania tylnych paneli X, nie krępuje i nie ogranicza ruchów. Orteza wykonana jest z lekkiego i oddychającego materiału, wywiera stały nacisk o określonym kierunku i jest łatwa do założenia.

TLSO z X-panelem dedykowany jest takim jednostkom chorobowym jak: hipotonia, porażenie mózgowe, Zespół Downa, autyzm, zanik mięśni.
Na Targach orteza ta uzyskała również nagrodę Polskiego Towarzystwa Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu.

BardoMed za EPTE INERTIAL SYSTEM – urządzenie do treningu funkcjonalnego
Trening inercyjny jest jedną z form treningu siłowego wykorzystującego cykl rozciągnięcie – skurcz, popularnie zwanego treningiem ekscentrycznym. W klasycznych metodach treningu siły wykorzystuje się grawitację, której rolę znacznie zredukowano w treningu inercyjnym, a przyspieszenie grawitacyjne zostało zastąpione przyspieszeniem generowanym przez siłę mięśni osoby ćwiczącej. Podczas pracy koncentrycznej mięśni, w ruch wprawiany jest element bezwładnościowy – w przypadku EPTE® Inertial Concept jest to sześć wymiennych dysków inercyjnych. Po przekroczeniu przez rozpędzoną masę punktu „zwrotnego” rozpoczyna się faza ekscentryczna pracy mięśni (wywołana bezwładnością wprawionego w ruch elementu inercyjnego). Bodźcowanie mięśni w tej właśnie fazie jest większe niż w innych, klasycznych metodach treningu siły.
EPTE® Inertial Concept jest urządzeniem służącym do terapii funkcjonalnej oraz prewencji i rehabilitacji wielu rodzajów urazów. Umożliwia ono wzrost i rozwój siły i masy mięśniowej (zastosowanie również w sporcie i w zajęciach fitness) oraz zapobiega przyszłym urazom. Umożliwia zwiększenie fazy ekscentrycznej pracy mięśni w sposób najbardziej efektywny.
Kompaktowa budowa i wymiary urządzenia pozwalają na umieszczenie go nawet w najmniejszych i najbardziej wąskich przestrzeniach. Zastosowano w nim sześć wymiennych dysków, które można zmienić w szybki i łatwy sposób, belkę o zmiennej długości (aż do 2 metrów), cylindryczne krążki oraz podwójny wyciąg krążkowy. Pozwala to na wykonywanie ruchów horyzontalnych, wertykalnych oraz ruchów o kątach dodatnich i ujemnych. Trzy różne poziomy umieszczania dysków ułatwiają wygenerowanie ich bezwładności, niezbędnej w ćwiczeniu pracy mięśni. Lina o zmniejszonej elastyczności umożliwia optymalny transfer energii. Dodanie dodatkowego bloczka spowoduje zwiększenie oporu ćwiczeń. EPTE® Inertial Concept posiada komponenty do wykonywania specyficznych ćwiczeń, np. ścięgien podkolanowych, odwodzicieli, bicepsów, ścięgien Achillesa oraz wiele innych.

Pozostałe nagrody

Innowacyjny Produkt Targów Rehabilitacja 2016
dla firm Koordynacja Mariusz Strzecha i Kinesis Andrzej Boruta za DynamicRehaStairs – regulowane elektroniczne schody rehabilitacyjne z funkcją biofeedbacku
Posiadają one sterowaną pilotem płynną regulację (od 0 do 17cm) wysokości każdego ze stopni schodów, dając możliwość ułatwiania lub utrudniania procesu reedukacji chodu i równowagi. Posiada układ podnoszenia siłowników i ramion pozwalający na podnoszenie i opuszczanie urządzenia w jego pełnym obciążeniu, tzn. urządzenie podnosi pacjenta wraz z terapeutą w trakcie całej terapii.
Zawiera dwa unikalne autorskie oprogramowania wykorzystujące zjawisko biofeedbacku oraz posturografii. Innowacyjny autorski system RehaSteps – oprogramowanie wraz z systemem kamer pozwalające na wyświetlenie na monitorze przed pacjentem (po wykryciu próby postawienia stopy na danym stopniu schodów) obrazu informującego pacjenta ile mu brakuje by osiągnąć swój cel.
Wbudowana funkcja posturografu dwupłytowego daje urządzeniu możliwość przeprowadzenia badania posturograficznego (kontraktowanego przez NFZ), jak również treningu równowagi, poprzez sterowanie balansem własnego ciała w trakcie dowolnych gier w wirtualnej rzeczywistości.
Unikalny autorski system regulowania poręczy pozwala prowadzić terapię bardzo niskich i bardzo wysokich pacjentów, osób szczupłych jak i otyłych.
Była to światowa premiera produktu, który całkowicie powstał w Polsce.

Nagroda Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji
dla firmy Pro Pedis Sp. z o. o. za system poduszek próżniowych Feet Print 2
Dwie silikonowe poduszki próżniowe, służące do pobierania odcisku stopy i formowania indywidualnych wkładek ortopedycznych. Lekka, mobilna konstrukcja systemu: zintegrowane poduszki wraz z wmontowaną pompą. System sterowany jest pilotem, co umożliwia szybki reset poduszek poprzez wpuszczenie powietrza oraz doskonałą kontrolę próżni (vacuum) i twardość poduszki dla uzyskania optymalnego odcisku. Produkt ten zastępuje tradycyjny odlew, z którego powstaje tzw. kopyto. Szybkie wykonanie wkładki, w trakcie jednej wizyty, w czasie do jednej godziny – zdecydowanie krótszy czas potrzebny do wykonania formy i wkładki w porównaniu z tradycyjną techniką, bazującą na odlewach.

Nagroda Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii
dla firmy Kriomedpol Sp. z o. o. za urządzenie do krioterapii KRIOPOL R (wersja Bryza II)
Urządzenie przeznaczone jest do miejscowego wychładzania tkanki. Czynnikiem roboczym jest ciekły azot, dzięki któremu na wylocie dyszy uzyskuje się temperaturę -160 st. C, co zapewnia skuteczną i szybką stymulację bodźcową.
Urządzenie umieszczone jest na ramie jezdnej, która umożliwia jego łatwe przemieszczanie. Wyposażone jest w zbiornik na ciekły azot o pojemności 30,5 lub 50 l, posiada elastyczną, izolowaną cieplnie linię przesyłową par ciekłego azotu, która umożliwia wygodne i bezpieczne aplikowanie chłodu na dowolny fragment ciała pacjenta. Czterostopniowa regulacja intensywności nadmuchu umożliwia aplikację właściwej dawki chłodu w zależności od masy chłodzonego miejsca.

Nagroda Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej
dla firmy Kriosystem – Life Sp. z o. o. za mobilną komorę kriogeniczną KR 2010
Przeznaczona do wykonywania zabiegów krioterapeutycznych lub odnowy biologicznej, przez krótkotrwałe oddziaływanie na ciało temperaturą -110 do – 160 st. C KR-2010 to kriokomora mobilna, która – jak twierdzą producenci – jako pierwsza na świecie posiada niezależny, zintegrowany system schładzania. Wbudowany zbiornik na ciekły azot, umożliwia niezależne działanie kriokomory.
Jedną z głównych zalet kriokomory mobilnej jest fakt, że może ona zostać postawiona w każdym miejscu wskazanym przez inwestora. Nie ma potrzeby przygotowania specjalnych pomieszczeń wewnątrz budynku, tak jak ma to miejsce w przypadku kriokomory standardowej. Umożliwia ona wykonywanie zabiegów krioterapii w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków zdrowia czy też, jak w przypadku sportowców, obok stadionu, hali lub innego centrum treningowego.

Nagroda Krajowego Konsultanta w dziedzinie fizjoterapii
dla firmy PelviFly Sp. z o. o. za system telemedyczny do rehabilitacji mięśni dna miednicy
PelviFly to telemedyczny projekt, który ma na celu pomóc kobietom świadomie poznać i zadbać o równowagę ich mięśni dna miednicy. Edukuje i zapobiega nietrzymaniu moczu w nowoczesny sposób, dzięki połączeniu intuicyjnej aplikacji mobilnej z urządzeniem terapeutycznym.
Wykorzystuje elektroniczny tampon dopochwowy współpracujący z aplikacją przesyłającą dane do prowadzącego konsultanta. Użytkowniczki otrzymują indywidualne plany treningowe. To jedyne na świecie rozwiązanie pozwalające na opiekę specjalisty i nadzór nad treningiem prowadzonym w intymnych warunkach domowych. Stymuluje i rejestruje ono pracę mięśni kobiety i daje biofeedback w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona.
Projekt jest realizowany w ramach pilotażu na podstawie badań prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z inżynierami ze Stanford University. Zawiera polską koncepcję telemedyczną, algorytmy ćwiczeń, system IT.
PelviFly to również telekonsultacje w ramach sieci specjalistów z zakresu profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu w całej Polsce.

Zobacz galerię…
Oprac. i fot. Radek Szary
Data publikacji: 10.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również