Rosnąca liczba dawców szpiku w Polsce i na świecie

Rosnąca liczba dawców szpiku w Polsce i na świecie

Podczas 42 kongresu Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku i Krwi (EBMT) przekazano napawającą optymizmem informację, że zwiększa się liczba potencjalnych dawców szpiku.

Pod koniec 2015 r. wynosiła 25 mln obecnie na świecie jest ich prawie 26 mln, a co najważniejsze baza potencjalnych dawców szybko rośnie także w Polsce. Obecnie wynosi prawie 1 mln dawców, daje to trzecie miejsce w Europie i szóste na świecie.

Oczywiście nie chodzi tu o rankingi, ale o zdrowie i życie osób chorujących głównie na białaczkę, chłoniaka i szpiczaka. Większa baza dawców zwiększa szansę na transplantacje allogeniczne (od obcych dawców). Do przeszczepów allogenicznych najbardziej nadają się komórki macierzyste pobierane od osób blisko spokrewnionych, najlepiej od brata lub siostry. W przypadku braku zgodnego tkankowo rodzeństwa najlepszym wyborem jest w pełni zgodny dawca niespokrewniony.

Dane o dawcach krajowych znajdują się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, który należy do bazy danych Bone Marrow Donors Worldwide BMDW (ogólnoświatowy rejestr potencjalnych dawców szpiku.) Według danych BMDW co roku 50 tys. chorych szuka dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Pierwszy na świecie przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego przeprowadzono w 1973 r. W Polsce pierwszy taki zabieg wykonał w 1997 r. prof. Jerzy Hołowiecki w Katedrze i Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach.

kat
Data publikacji: 07.04.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również