Ruszył całodobowy dziecięcy oddział psychiatryczny w Bielsku-Białej

Ruszył całodobowy dziecięcy oddział psychiatryczny w Bielsku-Białej

Całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży został uruchomiony w bielskim Szpitalu Pediatrycznym. Do tej pory na Podbeskidziu nie było takiej formy opieki medycznej – poinformował 30 listopada rzecznik szpitala Sławomir Horowski.

– Dotychczas potrzebujących takiej formy opieki medycznej niepełnoletnich pacjentów leczono w Centrum Pediatrii w Sosnowcu lub w Szpitalu Psychiatrycznym w Lublińcu – powiedział Horowski.

Pełniąca obowiązki pielęgniarka oddziałowa w uruchomionym oddziale Agnieszka Pawełko powiedziała, że trafiają tam m.in. nastolatkowie po próbach samobójczych, pacjenci z rozpoznaniem schizofrenii, zaburzeń afektywnych, z zaburzeniami adaptacyjnymi lub z depresją.

– Obecnie przebywają u nas osoby w wieku od 12 do 18 lat. Oddział liczy 17 łóżek i zapełnił się niemal natychmiast, co pokazuje, jak bardzo był potrzebny. Nasi pacjenci mają zapewnione zajęcia terapeutyczne, terapię zajęciową, spotkania z psychologiem i konsultacje z lekarzem. Oddział dysponuje również zespołem pielęgniarsko-ratowniczym, który gwarantuje całodobową opiekę nad chorymi – powiedziała Pawełko.

Dodała, że w planach jest uruchomienie w oddziale zajęć szkolnych, dzięki czemu młodzi pacjenci unikną zaległości w nauce.

Całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży zajmuje piętro jednego z pawilonów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. – Budynek przeszedł w ostatnim czasie gruntowną modernizację. Na parterze od lipca funkcjonuje poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży i dzienny oddział psychiatryczny. Obecnie psychiatria dziecięca jest w Bielsku-Białej skupiona w jednym, dobrze do tego przygotowanym miejscu – powiedział Sławomir Horowski.

Adaptacja budynku kosztowała 750 tys. zł.

Bielski Szpital Pediatryczny prowadzony jest przez powiat ziemski. Znajdują się w nim m.in. oddziały niemowlęcy, pediatryczny z pododdziałami gastroenterologicznym i ogólnopediatrycznym, anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci, chirurgii dziecięcej i otolaryngologii. (PAP)

Marek Szafrański, grafika: pixabay.com

Data publikacji: 01.12.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również