Ruszyły badania nad lekiem przeciwcukrzycowym aplikowanym przez skórę

Podstawą pomysłu jest użycie innowacyjnego, autorskiego nośnika, który umożliwia dostarczanie substancji aktywnej przez skórę bez naruszania ciągłości powłok skórnych, w określonym czasie i w odpowiednim stężeniu.

– Założeniem jest uzyskanie co najmniej takich samych parametrów leczniczych jak w dotychczasowej terapii cukrzycy typu 2 przy jednoczesnym zmniejszeniu efektów ubocznych – tłumaczy dr n. farm. Paweł Biernat, główny badacz projektu i prezes spółki.

Pacjentom z cukrzycą typu 2 znacznie poprawi to komfort. leczenia, tym bardziej, że często mają oni choroby współistniejące, biorą duże dawki leków kilka razy dziennie. Powoduje to podrażnienia żołądka, czy jelit. Nowy lek aplikowany zewnętrznie przez powłoki  skórne wyeliminuje to zagrożenie.

Na takie rozwiązanie czeka rzesza chorych. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Jak przewidują eksperci za 20 lat w skali globalnej będzie ponad 640 mln chorych. W Polsce problem cukrzycy dotyczy aż 9 proc. populacji.

Jak mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – takie nowoczesne rozwiązania mogą istotnie zredukować występowanie powikłań u chorych, dając im możliwość dłuższego zachowania aktywności zarówno prywatnej, jak i zawodowej

Prace nad innowacyjną postacią leku przeciwcukrzycowego będą sfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka Ścieżka, który jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 14,7 mln zł.

W ramach konkursu wnioski o dofinansowanie innowacyjnych projektów realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). można składać do 18 czerwca br.

Oprac. tuk/, fot. freepik.com

Data publikacji: 07.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również