Rząd za kontynuacją Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych

Rząd za kontynuacją Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych

Wzrost wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach to jeden z celów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych; o jego kontynuacji w najbliższych latach zdecydowała 3 listopada Rada Ministrów.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, którego obecna edycja – zaplanowana na lata 2006-2015 – kończy się w grudniu, ma być kontynuowany w latach 2016-2024. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Ministrów – podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Wdrożenie programu ma obejmować zadania i działania z zakresu: profilaktyki i prewencji nowotworów; ich diagnostyki oraz wykrywania; wsparcia procesu leczenia m.in. poprzez uzupełnianie i wymianę wyrobów medycznych; edukacji onkologicznej oraz wspomagania systemu rejestracji nowotworów.

W ramach programu planowany jest rozwój wczesnej profilaktyki, upowszechnianie wzorców zdrowego stylu życia, zwiększenie dostępności do metod wczesnego rozpoznawania nowotworów oraz uzupełnienie i wymiana wyeksploatowanego sprzętu medycznego służącego do leczenia nowotworów.
Prowadzone mają być także działania dotyczące rozwoju i upowszechniania współczesnych metod rehabilitacji chorych, ograniczania odległych następstw leczenia i opieki paliatywnej w onkologii. Planowane jest upowszechnianie nauczania onkologii w kształceniu przed- i podyplomowym lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, psychologów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Program będzie finansowany z budżetu państwa, łączna kwota na jego realizację wyniesie do 250 mln zł rocznie.
Efektem realizacji programu powinno być przybliżenie się do wskaźników europejskich w zakresie 5-letnich przeżyć chorych na te rodzaje nowotworów, które mają największy udział w strukturze zgonów w Polsce.

Obecnie nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nowotwory złośliwe płuca, gruczołu krokowego i jelita grubego są najczęstszymi nowotworami złośliwym wykrywanymi u mężczyzn. U kobiet najczęściej diagnozowane są nowotwory piersi, płuc, trzonu macicy oraz jelita grubego.
Prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów na najbliższe lata pokazują, że liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce będą wzrastać, stając się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn pierwszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, wyprzedzając nawet zgony z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

W programie oceniono, że przyrost liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w kraju wynika m.in. ze zwiększenia liczby ludności powyżej 65. roku życia, utrzymującego się wysokiego poziomu nikotynizmu, nieodpowiedniego sposobu odżywiania i niskiej aktywności fizycznej.
Wskazano ponadto m.in. na brak świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi, a w konsekwencji niechęć społeczeństwa do wykonywania badań przesiewowych i wczesnego zgłaszania się do lekarza w przypadku zauważenia ewentualnych zmian chorobowych.

Oceniono, że w wyniku dotychczasowej, konsekwentnej realizacji programów profilaktycznych zwiększa się liczba osób poddających się badaniom. Przykładowo: zgłaszalność na badania mammograficzne wzrosła z 23,37 proc. w 2006 r. do 48,05 proc. w 2014 r., zaś na badania cytologiczne z 12,7 proc. w 2006 r. do 44,40 proc. w 2014 r. W ostatnich latach, jak podano, poprawiła się także dostępność pacjentów do badań kolonoskopowych. Liczba realizatorów z 10 jednostek w początkowych latach realizacji programu badań przesiewowych wzrosła do 106 w 2014 r. W uzasadnieniu programu wskazano także, że nastąpił istotny postęp w zakresie radioterapii – liczba chorych napromienianych wzrosła z ok. 40 tys. w 1999 r. do 83 tys. w 2014 r. (PAP)

ktl/ mhr/

Data publikacji: 04.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również