„Rzeczpospolita”: zarażona psychiatria

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w stołecznym Szpitalu Nowowiejskim odsłania brak przygotowania na epidemię – ocenia „Rzeczpospolita”. „Tak jest w całej Polsce” – twierdzą lekarze w materiale „Rz”.

Gazeta przypomina, że koronawirus atakuje także pacjentów szpitali psychiatrycznych, które – zdaniem lekarzy – są najsłabiej przygotowane na epidemię. – Brakuje nie tylko środków ochrony osobistej, ale przede wszystkim wytycznych – mówi lekarz ze Szpitala Nowowiejskiego, skąd w zeszłym tygodniu przewieziono do szpitala ogólnego pacjentkę z koronawirusem.

– Tak jest niemal w całej Polsce. Nikt nie przygotował wytycznych i nie zadbał o informowanie personelu. Jak zwykle polska psychiatria została potraktowana po macoszemu – mówią lekarze w „Rzeczpospolitej”. – Kilkunastu członków personelu oddziału ogólnopsychiatrycznego Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie przez ponad dobę czekało na nieczynnym oddziale na decyzję o wyjściu do domu, gdy okazało się, że jedna z pacjentek ma koronawirusa. Nie mogli się doczekać ani jedzenia ani informacji – relacjonuje gazeta.

– Ani służby epidemiologiczne, ani dyrekcja nie potrafiły zdecydować, czy możemy wyjść do domu na kwarantannę – mówi jeden z lekarzy cytowanych przez dziennik.(PAP)

ago/ mrr/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 26.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również