Składnik marihuany może znaleźć zastosowanie w leczeniu złamań

Składnik marihuany może znaleźć zastosowanie w leczeniu złamań

Składnik marihuany o nazwie kannabidiol, niemający działania psychoaktywnego, może pomóc w leczeniu złamań i pęknięć kości – wynika z badań, o których informuje pismo „Journal of Bone and Mineral Research".

Konopie siewne, z których robi się marihuanę i haszysz, są źródłem wielu aktywnych związków od wieków wykorzystywanych w celach medycznych. Badania prowadzone w ostatnich latach potwierdzają ich skuteczność w łagodzeniu objawów różnych schorzeń neurologicznych, jak stwardnienie rozsiane, padaczka czy choroba Parkinsona.

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie rodzą nadzieję na zastosowanie składnika konopi w jeszcze jednym wskazaniu – w terapii złamań kości.
Prowadzono je na szczurach ze złamaniem zlokalizowanym w połowie kości udowej. Jednej grupie zwierząt podano jedynie kanabidiol, a drugiej kanabidiol łącznie z psychoaktywnym składnikiem konopi – delta-tetrahydrokanabinolem (THC).
Po ośmiu tygodniach okazało się, że sam kanabidiol wystarczająco skutecznie wzmacniał proces gojenia tkanki kostnej.

– Zaobserwowaliśmy, że kanabidiol był wystarczająco skuteczny w pobudzaniu procesu gojenia złamań. Z innych badań wynika, że związek ten jest bezpieczny, co utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować badania kliniczne nad jego użytecznością w leczeniu złamań u ludzi – komentuje współautor pracy dr Yankel Gabet.

Doświadczenia na szczurach wykazały, że kanabidiol przyspiesza dojrzewanie macierzy kolagenowej, która stanowi bazę do formowania się tkanki kostnej. Związek ten pobudza w komórkach kościotwórczych aktywność genu Plod1, który bierze udział w procesach niezbędnych do tworzenia wiązań hydroksylowych we włóknach kolagenowych, co przyczynia się do ich stabilizacji.

– Po zastosowaniu kanabidiolu zrośnięta kość nie ulegnie tak łatwo złamaniu w przyszłości – tłumaczy dr Gabet.

Jak przypomina badacz, jego zespół wcześniej odkrył, że obecne w naszym organizmie receptory dla kanabinoidów (zarówno tych, które występują w naszym organizmie, jak i tych, które są dostarczane z zewnątrz) pośredniczą w procesie formowania się tkanki kostnej i hamują jej niszczenie. Naukowcy liczą, że dzięki dalszym badaniom uda się zastosować leki zawierające kanabinoidy w leczeniu osteoporozy, która ze względu na starzenie się społeczeństw staje się coraz większym problemem zdrowia publicznego. (PAP)

jjj/ krf/

Data publikacji: 28.07.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również