Sławomir Kantor wicemistrzem I Igrzysk Wspinaczkowych

Tarnowianin Sławomir Kantor został wicemistrzem I Igrzysk Wspinaczkowych dla Osób z Niepełnosprawnościami, które odbyły się 14 stycznia w hali AVATAR Centrala Ruchu w Krakowie. Zawodnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II – Fundacji REPI pokonał samego siebie i kilkudziesięciu innych mężczyzn zajmując drugie miejsce na podium.

W Igrzyskach wzięło udział ponad 180 osób, które startowały w czterech kategoriach: dziewcząt, chłopców, kobiet i mężczyzn. Zawodnicy musieli przejść trójbój: wspinanie na czas (na 8-metrowej ścianie), buldering (kilkunastometrowa ściana bez asekuracji) oraz wspinanie na trudność (na 12 metrowej ścianie).

Były też strefy wolnego wspinania, atrakcje linowe, nauka wiązania węzłów, gry i animacje związane ze wspinaczką.

Niekryjący radości Sławomir Kantor podkreśla konsekwencję i cierpliwość w swoich działaniach: – Najważniejsze to powoli do wszystkiego dochodzić, nie na szybkiego, bo można się pogubić. Trzeba spokojnie ćwiczyć, słuchać trenerów i starać się.

Trenerkami wicemistrza są Marzena Szewczyk, fizjoterapeutka z Fundacji REPI oraz Marta Bibro – adiunkt z tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Trenerki podkreślają: – Wspinanie się jest ogromnym wyzwaniem dla każdej przeciętnej osoby, natomiast dla osób z niepełnosprawnościami jest wyzwaniem kilkukrotnie większym. Przekłada się to także na efekty: determinacja zawodników i sukcesy terapeutyczne tej metody są kilkukrotnie lepsze.

Sukcesów tarnowskich zawodników nie byłoby, gdyby nie współpraca Fundacji REPI z PWSZ w Tarnowie. To życzliwość rektor prof. Jadwigi Laski oraz społeczności akademickiej – szczególnie Katedry Fizjoterapii – dr Marty Bibro oraz studentów – angażującej się w realizację projektu „Droga na szczyt”. Dzięki nim wszystkim uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie mogą trenować na jednej z najlepszych ścianek wspinaczkowych w Polsce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet startowy, medale i nagrody. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był instruktor wspinaczki Miłosz Nycz (SprawneWspinanie.pl).

– Celem naszych igrzysk jest nie tylko integracja, ale też radość ze wspólnego spotkania, wzajemne motywowanie siebie. Tu nie chodzi o to, by wyłonić najlepszego zawodnika. Zależy nam na tym, by każdy uczestnik zrobił kolejny krok w pokonywaniu własnych ograniczeń – mówił Miłosz Nycz.

Uśmiechy i dobra energia, jakie towarzyszyły igrzyskom, z pewnością pomagały przekraczać własne ograniczenia. Radość dodawała zawodnikom sił. Dla większości z nich nie były to pierwsze zawody wspinaczkowe, aczkolwiek sporo było debiutantów.

Zobacz galerię…

Info: Fundacja REPI, oprac. rhr/, fot. SprawneWspinanie.pl, Fundacja REPI

Data publikacji: 16.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również