Spółka UW planuje przebadanie Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na raka

Spółka UW planuje przebadanie Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na raka

Realizująca innowacyjne badania genetyczne spółka biotechnologiczna Uniwersytetu Warszawskiego Warsaw Genomics planuje przebadanie wszystkich Polaków pod kątem ryzyka zachorowalności na raka. Byłaby to pierwsza tego typu kampania na świecie.

W Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), poinformowano o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej między Warsaw Genomics oraz Bankiem Pekao S.A. Ma to umożliwić podjęcie wspólnych przedsięwzięć, których celem jest objęcie badaniami jak największej populacji dorosłych Polaków.

Zespół Warsaw Genomics, który wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany jest przez specjalistów z dziedziny onkogenetyki – profesora Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką.
Prof. Jażdżewski, który przestawił swoją koncepcję w Domu Polskim w Davos, zaznaczył, że misją Warsaw Genomics jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci. – Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki unikatowej, niespotykanie szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics. Na każde 100 przebadanych osób, ratujemy życie pięciu. Mamy nadzieję, że partnerstwo z Bankiem Pekao umożliwi nam dotarcie do wszystkich potrzebujących – podkreślił naukowiec.

Szacuje się, że co trzecia osoba w Polsce zachoruje na raka, w tym prawie 2 mln osób, które urodziły się z chorobotwórczą wadą w genie. Dziś w Polsce wykrywalność raka na wczesnym etapie jest bardzo niska, co przekłada się również na niższą niż w Europie Zachodniej skuteczność leczenia onkologicznego.

Badania realizowane przez Warsaw Genomics w ramach Ogólnopolskiego Programu Oceny Ryzyka Zachorowania na Raka „BadamyGeny.pl” pomagają całościowo określić ryzyko pojawienia się raka oraz ułatwiają jego wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Dotyczy to nowotworów uwarunkowanych genetycznie, w szczególności takich odmian, jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki.

Bank Pekao uruchomił skierowaną do pracowników i ich rodzin akcję badań genetycznych w ramach Programu „BadamyGeny.pl”, nakierowanych na ocenę ryzyka zachorowania na nowotwór. Osoby z wynikiem wskazującym na wyższe ryzyko zachorowania, zostaną objęte opieką medyczną mającą na celu szybką diagnostykę ewentualnego zachorowania. W kolejnym etapie Bank planuje poszerzenie zakresu współpracy z Warsaw Genomics również o swoich klientów i parterów.

– Cieszymy się, że możemy promować w Davos tak unikatowe i innowacyjne w skali światowej polskie inicjatywy oraz osiągnięcia rodzimych naukowców. Chcemy wspierać inicjatywy ważne społecznie, dlatego zdecydowaliśmy się na partnerstwo z Warsaw Genomics – zaznaczył prezes Banku Pekao S.A Michał Krupiński.

Dom Polski, w którym organizowane są spotkania na temat globalnych trendów jak m.in. biotechnologia, powstał z inicjatywy PZU i Banku Pekao S.A. Działanie polskiego pawilonu, który znajduje się przy głównej ulicy szwajcarskiego miasteczka, zainaugurował 22 stycznia prezydent Andrzej Duda.

Prezes PZU Paweł Surówka podkreślił, że Dom Polski w Davos dla dwóch polskich spółek jest niesłychanie ważnym przedsięwzięciem. – Pokazujemy, że jesteśmy spółkami, które mają ambicje i to ambicje międzynarodowe i to jest jak najbardziej dostrzegane – powiedział prezes PZU.

49. Światowe Forum Ekonomiczne we szwajcarskim Davos rozpoczęło się 22 i potrwa do 25 stycznia. Uczestniczą w nim liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów oraz szefowie wielu organizacji pozarządowych. (PAP)

kic/ zan/

Data publikacji: 23.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również