Stymulowanie mózgu może być pomocne w leczeniu niektórych chorób

Stymulowanie mózgu może być pomocne w leczeniu niektórych chorób

Pobudzenie odpowiedniego regionu mózgu sprawiało, że 22 latek czuł się przeniesiony do pizzerii lub na stację kolejową – informuje „The Journal of Neuroscience".

Pierre Mégevand i jego koledzy z Feinstein Institute for Medical Research w Manhasset (stan Nowy Jork) chcieli się dowiedzieć, gdzie w ludzkim mózgu przechowywane są informacje dotyczące miejsc i lokalizacji. O pomoc poprosili 22-letniego mężczyznę, leczonego z powodu epilepsji. W ramach terapii do jego mózgu wprowadzone zostały elektrody, rejestrujące aktywność elektryczną.

Mégevand i jego koledzy skanowali mózg ochotnika metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), podczas gdy oglądał on obrazy rozmaitych obiektów i scen. Następnie naukowcy rejestrowali aktywność odbieraną przez implantowane elektrody podczas oglądania podobnego zestawu obrazów.

Gdy te same elektrody wykorzystano do pobudzania mózgu, 22 latek natychmiast „przenosił się” do prowadzonej przez jego rodzinę pizzerii albo przy pobudzaniu innego obszaru – na lokalną stację kolejową. Takie same halucynacje powtarzały się przy każdej kolejnej stymulacji.

Efekt związany był ze specyficznym obszarem kory mózgowej otaczającym hipokamp, który reagował na obrazy miejsc, ale nie na obrazy innych obiektów, na przykład części ciała czy narzędzi.

Halucynacjom nie towarzyszyły wrażenia dźwiękowe ani węchowe – tylko widok znajomego miejsca. Stymulowany odbierał tę dziwną sytuację jako zabawną – śmiał się.

Z kolei stymulacja innego obszaru (zakręt skroniowy dolny) sprawiała, że twarze obserwujących naukowców wydawały się stymulowanemu 22-latkowi zniekształcone. Stymulowanie mózgu między hipokampem a zakrętem skroniowym wywoływało halucynacje zarówno obejmujące twarze, jak i miejsca. Ochotnikowi zdawało się, że badacze to włoscy pracownicy jego rodzinnej pizzerii w roboczych ubraniach.

Zdaniem autorów badań, ich wyniki mogą się przydać na przykład w opracowaniu terapii pomocnych cierpiącym na autyzm czy chorobę Alzheimera. (PAP)

pmw/ krf/

Data publikacji: 28.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również