Światowy Dzień Choroby Parkinsona

Światowy Dzień Choroby Parkinsona

11 kwietnia, w dniu urodzin Jamesa Parkinsona, obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Dotyka ona 90 tys. osób w Polsce a szacuje się, że do 2040 roku na świecie będzie aż 12 mln chorych, o dwa razy więcej niż dziś.

Choroba Parkinsona rozwija się powoli, na początku pojawia się zmęczenie, spowolnienie i niezgrabność ruchów, drżenie rąk, często mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją. Gdy choroba jest już zaawansowana potrzebna jest całodobowa opieka osób bliskich.

Wczesna diagnoza, leczenie farmakologiczne i rehabilitacja umożliwia chorym normalne funkcjonowanie. Jak oceniają neurolodzy leczenie choroby Parkinsona w Polsce, biorąc pod uwagę dostęp do terapii, nie odbiega od standardów europejskich i światowych. Postulują jednak aby wprowadzić skoordynowaną opiekę wielospecjalistyczną (psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, rehabilitanta), która jest bardziej efektywna kosztowo, wygodniejsza dla pacjentów i przede wszystkim skuteczniejsza. Według Polskiego Towarzystwa Neurologicznego opieka obejmująca leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne, rehabilitację, powinna się odbywać w wybranych ośrodkach. W Polsce jest co najmniej 10 placówek, które mogłyby zapewnić taką opiekę.

Najbardziej zaniedbana jest rehabilitacja, NFZ refunduje tylko 10 zabiegów raz na pól roku podczas gdy chory wymaga codziennej rehabilitacji.

Światowy Dzień Choroby Parkinsona jest znakomitą okazją na zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby.

kat, fot. pixabay.com
Data publikacji: 11.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również