System do rehabilitacji rąk wyróżniony

W XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca” wyróżnieni zostali Paweł Gmiterek, student mechatroniki oraz dr inż. Jacek S. Tutak z  Politechniki Rzeszowskiej, za system do rehabilitacji rąk.

Okres pandemii ograniczył dostęp do rehabilitacji, wyróżniona praca umożliwia pacjentom poprawne wykonywanie ćwiczeń rąk w domu.

System składa się z aplikacji na telefon z systemem android oraz trzech przyrządów zewnętrznych: wałka, półkola i joysticka. Aplikacja pokazuje jak prawidłowo wykonać ćwiczenia i kontroluje przebieg rehabilitacji. System jest wyposażony w cztery zestawy ćwiczeń o różnym zakresie i czasie ich wykonywania.

System jest łatwy w obsłudze. W momencie uruchamiania aplikacji pojawia się ekran startowy, który ma zapoznać użytkownika, jak ćwiczyć za pomocą aplikacji. Okno menu głównego daje możliwość wyboru czynności, jaką można wykonać. Graficzne przyciski ułatwiają wybór odpowiedniego zestawu ćwiczeń.

Natomiast przyrządy zewnętrzne wspomagają rehabilitację. Półkole jest odpowiedzialne za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla jednej ręki z oporem.

Konkurs „Student-wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku bądź wzoru użytkowego / przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej albo odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. W tym roku wpłynęło 139 zgłoszeń z 23 uczelni.

Oprac. kat/, fot. Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Data publikacji: 18.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również