Szansa na nową terapię dla chorych z postępującą postacią SM

Szansa na nową terapię dla chorych z postępującą postacią SM

W Warszawie 18 kwietnia odbyła się konferencja prasowa na temat stwardnienia rozsianego. W Polsce jest około 40 tys. chorych najczęściej w wieku 20-40 lat. Choroba jest – wbrew pozorom -trudno rozpoznawalna i występuje w kilku postaciach, najczęściej jest to tzw. postać rzutowo-remisyjna, nasilająca się w kolejnych atakach choroby.

U 10 proc. występuje postać pierwotnie postępująca – choroba nasila się stopniowo bez kolejnych rzutów. O ile dla pacjentów z rzutowo-remisyjną postacią choroby są dostępne w Polsce leki w pierwszej i drugiej linii leczenia, to dla drugiej grupy dopiero w 2017 r. zarejestrowano pierwszy lek, który w Polsce nie jest jeszcze refundowany. Obecnie Amerykańska Agencja Leków (FDA) zatwierdziła do użycia drugi lek do leczenia pierwotnie postępującej postaci SM.

Stwardnienia rozsianego, które objawia się niedowładami kończyn dolnych i górnych, zaburzeniami widzenia, mowy i równowagi, a nawet zawrotami głowy i trudnościami w przełykaniu – nie da się wyleczyć. Jednak stosowane leki sprawiają, że chorzy mogą pracować i zakładać rodziny, a lekarze na ogół nie odradzają już kobietom z SM urodzenia dziecka.

Wskazany jest także wysiłek fizyczny, ponieważ poprawia samopoczucie chorego i dobrze wpływa na jego kondycję.

kat, fot.pixabay.com

Data publikacji: 19.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również