Szansa na wprowadzenie jednolitej europejskiej karty osoby niepełnosprawnej

Szansa na wprowadzenie jednolitej europejskiej karty osoby niepełnosprawnej

26 marca br. w  Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się międzynarodowe seminarium "Mobility of disabled persons-more choices, more jobs, more Europe”, na temat usuwania barier w mobilności osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej.


Inicjatorem wydarzenia był poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski. Seminarium współorganizowane było przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych oraz wspierane przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.

Przedmiotem seminarium było efektywne usuwanie barier, nie tylko fizycznych i mechanicznych, ale także biurokratycznych, ograniczających mobilność osób niepełnosprawnych, ich możliwości kształcenia i pracy zagranicą oraz dostęp do dóbr kultury.

 – Mobilność to egzemplifikacja kluczowych dla Europy wartości, takich jak równość i wolność-powiedział prezes Zarządu PFRON, Wojciech Skiba. – Wartości te znalazły sobie poczesne miejsce w tak znaczących dokumentach jak Karta Praw Podstawowych czy Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych.

Dyskusja skupiła się przede wszystkim nad możliwością wprowadzenia Europejskiej Karty Osób Niepełnosprawnych.

Bariery, które napotykają osoby niepełnosprawne,, utrudniają im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym. Pełne uwolnienie potencjału tej ogromnej grupy Europejczyków to kwestia kluczowa dla zapewnienia im odpowiedniego poziomu życia, ale także dla rozwoju Europy w każdym wymiarze. Wierzę, iż wprowadzenie Europejskiej Karty Osób Niepełnosprawnych byłoby ważnym krokiem w tym kierunku – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski.

Seminarium było okazją do wymiany poglądów pomiędzy Komisją Europejską, która pracuje nad utworzeniem Europejskiej Karty Osób Niepełnosprawnych, przedstawicielami organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz samymi niepełnosprawnymi. Przedstawiciel Komisji Europejskiej, Johan Ten Geuzendam podkreślał konieczność zaangażowania w projekt zarówno instytucji europejskich, jak i państw członkowskich. Pozytywnym sygnałem jest fakt, iż zdecydowana większość państw jest zainteresowana wprowadzeniem tego typu ułatwień w mobilności.

– Nie chodzi tu o wprowadzanie nowego, europejskiego kanonu przywilejów dla osób niepełnosprawnych, a jedynie o możliwość ogólnoeuropejskiego uznania ich niepełnosprawności i tym samym umożliwienie korzystania z praw przynależnych osobom niepełnosprawnym w danym państwie członkowskim.  Jestem przekonany, iż wprowadzenie takiej karty w sposób istotny zwiększyłoby mobilność osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej – powiedział poseł na Sejm RP Marek Plura.

Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne podkreślały też szczególnie trudną sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy, którą dodatkowo pogarsza obecny kryzys ekonomiczny. Obecnie poziom bezrobocia wśród niepełnosprawnych sięga 40proc. Przyjęcie karty mogłoby okazać się pomocne między innymi dla pracodawców, dzięki ułatwieniu w rekrutacji i szkoleniach.

Podczas seminarium zrodziła się koncepcja przygotowania raportu Parlamentu Europejskiego z inicjatywy własnej, jak również pisemnej deklaracji Parlamentu Europejskiego na ten temat.

Mówcami na seminarium byli Johan Ten Geuzendam, przedstawiciel Komisji Europejskiej, Carlotta Besozzi, dyrektor European Disability Forum, Marian Harkin, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Irlandii, Sławomir Piechota, poseł na Sejm RP oraz Anna Ludwinek, przedstawicielka Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy Eurofound.

W seminarium uczestniczyło wielu gości, reprezentujących Komisję Europejską, Parlament Europejski, placówki dyplomatyczne, organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, parlamenty narodowe, biura regionalne w Brukseli i media.

Polskę reprezentowali m.in. posłowie Sławomir Piechota i Marek Plura, ambasador RP w Królestwie Belgii, Artur Harazim oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, minister Jarosław Duda.

Info: www.jankozlowski.pl, PFRON

 

Data publikacji: 27.03.2013 r.


Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również